Jak koupit běžecké outdoorové boty

2Běh v přírodě je vždy hezčí a lepší než někde v posilovně. Nejen, že jste na čerstvém vzduchu, ale také si užijete krás okolní přírody. I to si uvědomili výrobci sportovní obuvi, a tak dnes přinášejí svým zákazníkům velké množství outdoorových běžeckých bot. Ovšem pozor! Některé jsou samozřejmě kvalitnější, jiné naopak méně. Ty nejkvalitnější bývají zároveň nejdražší, avšak nemusí to ještě automaticky znamenat, že jsou zrovna pro vás a pro váš běh nejvhodnější.

Za prvé se rozhodně vyhněte univerzální obuvi. Ta by sice měla být vhodná do všech terénů, za všech podmínek, to by ale musela stát několik desetitisíc korun. Takže těm se rozhodně vyhněte! Při výběru je velice důležité, jakým terénem budete běhat a od toho poté směřovat výběr vaší běžecké obuvi. Za druhé je důležité váš výběr konzultovat s odborníkem.

Běh v terénu

Pokud běháte v terénu, tedy v lese, v bahně, po nerovných površích apod., rozhodně sáhněte po obuvi, která má spíše agresivní design podešve. Ten se totiž nejlépe přizpůsobí těmto náročnějším terénům a pro vás tak bude běh mnohem pohodlnější. Podrážka u tohoto typu obuvi musí za každou cenu chránit chodidlo před poraněním. Navíc je tento druh obuvi ještě dále dělen pro běh na tvrdším a měkčím povrchu. Tvrdším povrchem jsou myšleny různé skalnaté povrchy, lesní cesty, pole apod. Měkčím terénem se myslím bláto nebo sníh. Podle toho jsou tedy podrážky vyrobeny z tvrdších a měkčích materiálů, s různými druhy výztuh apod. Obuv totiž například pro běh na tvrdším povrchu má různé výztuhy, které chrání před proražením podešve o ostré kameny. Dále pak díky směsi materiálů boty téměř nekloužou na hladkých i mokrých površích. Bohužel ale u měkčích směsí dochází k rychlejšímu opotřebení, když boty využijete třeba na asfalt. Tento druh běžecké obuvi volte pouze v případě, pokud už jedny běžecké boty máte a chcete druhé do terénu. Součástí podrážky jsou i ochranné zóny přední části, které chrání před nechtěným nakopnutím špičky. Rozhodně tedy přesně definujte, do jakého terénu budete chtít jít běhat.

Běh na silnici

Velmi oblíbenou aktivitou v posledních letech se stal i běh na silnici. Znáte to – ať už je léto nebo zima, potkáváte spoustu lidí, kteří běhají po různých chodníčcích, stezkách a cestách. Pokud se k nim chcete přidat, nestačí to jen zajít do některého z obchodů se sportovním oblečením a koupit si první boty, na které narazíte. I u silniční obuvi je nutný jejich správný a pečlivý výběr. U bot, které jsou určené spíše na asfalt, je opět důležitá podrážka. Ta by měla být spíše hladká, kde jemné drážkování zajišťuje správný odvod vody, stejně jako u automobilových pneumatik. Při výběru materiálu je důležitý adheze, tedy přilnavost s povrchem. Bota by měla přilnout k rovnému povrchu i za mokra. Špička boty by měla být tvarovaná tak, aby napomohla k lepšímu odpichu a neprokluzovala. Důležité je při výběru bot pro běh na asfaltu i to, aby byly přiměřeně uvnitř měkké. Budou vás tak lépe chránit před tvrdými nárazy na pevný, asfaltový povrch.

Všeobecné rady

Ať už vybíráte obuv do lesa, na sníh, na asfalt nebo na skály, rozhodně je důležité vybrat si správnou velikost, která vám perfektně sedí, nikde vás netlačí a zároveň neodstává. Pokud si s velikostí nejste jisti, nechte si poradit. Zároveň, nejste-li si jisti s celou botou – tedy, že vám nesedí tak, jak jste si představovali – botu si nekupujte. Nejedná se totiž nejlevnější záležitost. Dále je důležité, aby byla bota přiměřeně prodyšná, a tedy aby správně odváděla vlhkost. I to je totiž při běhu velice důležité. V neposlední řadě se vám bota musí líbit, abyste měli z běhu dobrý pocit. Rozhodně však výběr správné outdoorové běžecké obuvi neuspěchejte!