Jak koupit oblečení na lyže

4Chystáte se na svah, ale doma nemáte vhodné oblečení? Jak tedy správně vybrat oblečení na lyže? Nejdůležitější je, aby vám daná věc, ať už jsou to kalhoty nebo bunda, dobře padla a cítili jste se v ní příjemně. Dalším důležitým krokem je zkontrolovat do kolik stupňů pod nulou se daný kus oděvu hodí a na jakou činnost je přesně určen.

Pokud totiž nebudete dodržovat tyto instrukce, může se stát, že vám potom bude například v bundě zima, nebo že vám rychle promokne, nebo naprosto v nejhorším případě vám následně prodejce nepřijme vaši reklamaci, protože jste oděv užívali nevhodným způsobem. Jelikož je oblečení na lyže také poněkud dražší záležitostí, je zde tím tuplem nutná zvýšená opatrnost a zvýšená pozornost, abyste nakonec vaše zbrusu nové oblečení jen neodložili do skříně. V neposlední řadě také dbejte na jistou estetičnost a vzhled oblečení. Nejméně vhodné oblečení je černé a bílé barvy. Černá totiž v zimě za tmy nejde skoro vůbec vidět a stejně tak bílá se na bílých zasněžených sjezdovkách ztrácí. Nejlepšími barvami jsou červená, zelená, fialová a růžová. Přistupme tedy k tomu, jak si oblečení na lyže správně vybrat.

Bunda

Bunda je asi ze všech kousků oblečení na lyže nejvíce zastoupená v různých střizích, barevných kombinacích a technologických postupech při výrobě. Skoro každá značka v dnešní době má svůj technologický postup výroby bundy a v souvislosti s technologickými postupy používá také různé materiály. Standardně se však setkáte se třemi vrstvami, ze kterých jsou bundy složeny. Začněme spodní vrstvou. Ta by vás měla prvotně zahřát. Měla by tedy udržovat tělesné teplo, ale zároveň musí odvádět i vlhkost. Tato vrstva bývá hned z několika vláken. Asi nejlepší variantou z té nepřeberné nabídky je merino vlna s příměsí stříbra. Stříbro totiž pohlcuje zápach a merino vlna naprosto perfektně udržuje tělesnou teplotu. Při výběru bund vzniklo hned několik mýtů. Jedním z nich je i ten, že by bunda na lyže měla být co největší, aby mezi tělem a bundou vznikla co největší mezera, a to proto, aby vám bylo větší teplo. To je naprosto mylná představa. Pokud nekupujete lyžařskou bundu své ratolesti, u které ještě předpokládáte, že do bundy doroste, tak mezi první vrstvou bundy a tělem by nikdy neměl vznikat žádný prostor. Druhou vrstvu bund většinou tvoří nejrůznější vycpávky, které by měly člověka ještě více zahřát. Poslední, třetí, svrchní vrstva většinou chrání před větrem a deštěm. Pří výběru bundy na lyže podrobně prostudujte, jaký má vodní sloupec. Toto číslo udává, po jakém množství napršené vody na povrch bundy svrchní vrstva promokne. Tedy, čím větší číslo určující vodní sloupec tím lepší. Kvalitní bunda na lyže by měla mít logicky co nejvyšší vodní sloupec, měla by být tedy téměř nepromokavá. Druhou důležitou funkcí svrchní vrstvy bundy by měla být windstopová membrána, která brání profouknutí. Dohromady tvoří všechny vrstvy perfektní ochranu proti chladu a větru, ale zároveň propouštění nadměrnou vlhkost.

Kalhoty

Nedílnou součástí každé lyžařské výbavy jsou i kvalitní kalhoty. Opět se dnes vyrábějí hned s několika materiálů a několika výrobními postupy. Nejčastěji jsou složené pouze ze dvou vrstev. Spodní vrstva je většinou nějakou vycpávkou, která chrání nohy před chladem. Svrchní vrstva bývá nejčastěji ze softshellu, nebo z některých jiných druhů nepromokavých materiálů. Opět se zde musíte co nejlépe informovat o výhřevnosti materiálu a jeho schopnosti odvádět nadměrnou vlhkost a pot.

Tričko

Mnoho lyžařů dnes už ani nevyjíždí na sjezdovky bez pořádného termo trička. Těch je na trhu opět velké množství. Důležitými faktory při výběru toho správného termo trička je kvalitní, teplý, ale prodyšný materiál, správná velikost termo trička a v neposlední řadě také pohodlí. Termo tričko je dobré hlavně kvůli tomu, že tělo na svahu hřeje a zároveň pohlcuje pot. Lyžař se tak po sjezdu necítí, jakoby právě přeplaval bazén a na druhou stranu mu vůbec není zima.

Ponožky

Další důležitou součástí oblečení jsou samozřejmě i ponožky. Nikdo přece nechce, aby mu byla zima na nohy. Dnes na trhu seženete velké množství ponožek nebo podkolenek, které jsou vyztužené v místech, kde jsou nejvíce namáhány. Těmito místy jsou holeně, paty a prsty. Ponožky opět volte vždy funkční a musí být opět přesně padnoucí. Pokud vám jsou ponožky velké, riskujete to, že budete mít otlačeniny. Jsou-li ponožky naopak malé, neplní svou funkci a opět bude pro vás lyžování poněkud nepohodlné. Materiál ponožek by měl být hlavně hodně výhřevný a zároveň, jako u všeho ostatního, by měl odvádět pot.

Helma a kukla

Součástí lyžařské výbavy je v dnešní době rozhodně i helma. Ještě před několika lety se jí nevěnovala taková pozornost, ovšem dnes, kdy spousta lidí jezdí velice rychle a bezohledně, je helma na místě. Na řadu sjezdovek vás už taky bez helmy nepustí. Proto i jí věnujte jistou pozornost. Opět je nejdůležitější, aby vám helma perfektně padla. Pokud vám přesně nepadne jiný kus oblečení, nevadí. Nepadne-li vám však helma, může vás to stát i život. Výběr proto nepodceňujte. Opět se na trhu setkáte s mnoho materiály. Nejdůležitější je, aby helma byla sama o sobě pevná, ale zároveň pružná, aby tedy při případnému nárazu hlavu chránila a ne ji ještě více ohrožovala. Pod helmu je nejlepší mít ještě kuklu, a to kvůli ochraně proti chladu, odvodu nadměrného tepla a také většímu komfortu. Kukly bývají z podobného materiálu jako termo tričko. Opět je zde z čeho vybírat.

Rukavice

Poslední položkou, ale neméně důležitou, na našem seznamu na svah jsou samozřejmě rukavice. Bez těch by lyžování nebylo vůbec příjemné, stejně jako například bez bundy. Proto je opět důležitý jejich pečlivý výběr. Rukavice by měly být z dostatečně nepromokavého materiálu, stejně tak jako bunda nebo kalhoty. Zároveň by ale měly pořádně hřát. Nejlepší jsou opět různé softsheelové materiály. Jelikož jsou rukavice asi nejvíce používaným oděvem a často se s nimi dotýkáte sněhu, hůlek, lanovky apod., měli byste si jich pořídit více a mít jich s sebou na svahu alespoň dva páry. Nejdůležitější je prostě vaše pohodlí.