Zimní boty do města: jak skloubit funkčnost a styl?

shoes-795698_960_720Zima udeřila a vy nevíte, jak se obout do města, abyste nevypadali, že jste právě přijeli z vysokohorské expedice? Věřte nebo ne, funkční zimní boty pro pány i dámy mohou být i pěkné a stylové. Jak si tedy takové boty vybrat?

O co u zimních bot jde

Zimní boty mají vaše nohy ochránit před deštěm, sněhem i mrazem, proto musí být jednoznačně funkční. Není třeba, aby měly tak špičkové parametry jako boty, v nichž se vydáváte do hor, ale svou základní funkci by plnit měly. Na druhou stranu na ně klademe nároky, i co se vzhledu týče – do města zkrátka chceme chodit hezky a elegantně oblečení a obutí.

Barva hraje jen vedlejší roli

Při výběru bot, u nichž má dojít ke kombinaci stylu a funkčnosti, hraje barva snad až tu poslední roli, barevné varianty totiž najdeme pravděpodobně u každého páru obuvi. Především je potřeba zaměřit se na materiál, pevnost a odolnost a celkové provedení – například na to, jak je bota tvarovaná, aby nám vyhovovala. Někdo nemá rád boty ploché, jiný už by nesnesl tvarovanou vložku, ač jde o zdravější možnost.

Mezi nejčastější materiály patří kůže, koženka a syntetika. Nejelegantnějším řešením je pravděpodobně kůže, která také hodně vydrží a v kombinaci s vnitřním kožíškem dobře poslouží od podzimu do jara. U koženky už s takovou kvalitou počítat nelze. Syntetika zase nabízí dobré funkční parametry, ale mnohdy už nevypadá tak „městsky“ jako kůže.

Dalším rozhodujícím parametrem je samozřejmě výška bot. Dámy obvykle rády nosí kozačky, ale ostatní mohou zvolit buď vysoké boty, nebo boty nad kotníky. To by také měla být minimální výška zimních bot, aby se sníh nedostal až na vaši kůži.

Nezapomínejte na péči o boty, vyplatí se

Zimní boty nejen že se stále potýkají se sněhem, případně deštěm. Ony trpí především solí a jinými posypy, s nimiž přicházejí denně do styku. Proto je nanejvýš vhodné boty ihned po příchodu domů otřít vlhkým hadříkem a nechat řádně uschnout.

Přejeme vám nohy v teple a pohodlí!