Tipy na nejpoužívanější příslušenství k trekovým botám

1Patříte mezi milovníky turistiky a trekkingu? Pak pro vás bude tento článek inspirací i praktickým vodítkem. Na následujících řádcích vám představíme neodmyslitelné příslušenství a doplňky k trekové obuvi, které prodlouží její životnost a vám – jakožto turistům, usnadní cestování v létě, zimě i v obtížném terénu.

Správná impregnace je základ úspěchu

Impregnační přípravky slouží k ochraně vnější části trekové boty. Botu správný impregnační nástřik chrání před vodou i znečištěním. Tím přispívá k delší životnosti zakoupené obuvi, ale také k maximálnímu komfortu chodce. Ovšem ne každý impregnační prostředek je vhodné použít na jakoukoli trekovou botu. Látkové boty je nutno pořádně nastříkat impregnačním sprejem, na boty kožené použijeme vosk.

Je jedno, zda jste si pořídili trekové boty s membránou, či bez, kůži je zkrátka potřeba důkladně promastit za jakékoli situace. Velkou pozornost věnujte kožené obuvi v oblasti nártů a v jednotlivých ohybech. Pokud byste ji pouze nastříkali impregnačním sprejem, zvýší se odolnost vůči vlhkosti a nečistotám, během pohybu však začne kůže ve výše jmenovaných kritických místech vysychat a praskat. Jednu nevýhodu ovšem řada vosků má. Po natření boty se na jejím povrchu objeví fleky a skvrny a obuv tak vypadá, jakoby již byla nošená několik let. Pokud však dáváte přednost spíše praktičnosti a komfortu, než vzhledu a designu boty, jistě se s touto malou nedokonalostí smíříte. Správnou impregnací prodloužíte životnost trekové boty až o několik dlouhých měsíců, v krajním případě i let.

Vložky do bot pro lepší pohodlí

Neodmyslitelnou součástí trekových bot jsou vložky. Ty mohou pomoci v případě, že se vám z nových bot dělají puchýře nebo cítíte značnou únavu i po kratší túře. Vložky do bot můžete vybírat buďto ortopedické nebo sportovní. Trápí-li vás nějaké ortopedické problémy, dobrou službu vám prokáží právě první zmiňované druhy vložek. Pokud trávíte převážnou část roku na túrách, budou pro vás vhodnější vložky sportovní. V zimním období se poohlédněte po speciálních zimních vložkách, které jsou nejen vysoce komfortní, ale mají také své nezastupitelné termo-izolační vlastnosti.

Speciální nesmeky pro náročný terén

Že vám pojem „nesmeky“ nic neříká? Pak jste o mnoho ochuzení. Právě v tomto sychravém počasí, kdy všichni netrpělivě očekáváme příchod té pravé zimy, by se vám mohla tato praktická pomůcka velice hodit. Nesmeky stačí navléct na vaši běžnou nebo trekovou obuv a žádná námraza ani led vás nerozhodí. Také při chůzi v terénu naleznou nesmeky praktické uplatnění. Pohodlněji a bezpečněji se vám půjde v mokré trávě nebo příkrým koncem posetým hladkým kamením. Nesmeky jsou vyrobeny z nadčasových materiálů (speciální druh plastu, nylon, ocelové řetízky) s maximální dobou životnosti. Cena nesmeků není nijak závratná a pohybuje se v řádech několika stovek korun.

Návleky na boty pro ještě komfortnější túru

Pokud rádi objevujete přírodní krásy zejména v zimním období, stanou se pro vás návleky na boty neopomenutelným pomocníkem a skvělým společníkem. Jen zapátrejte v paměti, kolikrát jste se museli zastavovat a vysypávat z bot drobné kamínky, které dokázaly znepříjemnit i sebevíce atraktivní túru. Jen si vzpomeňte, jaké to je, když se vám do boty dostal ledový sníh z horských hřebenů. Právě pro tyto situace jsou zde připraveny speciální návleky na boty, díky kterým vás už v botách nebudou obtěžovat drobné kamínky, vlhkost ani sníh. Návleky pořídíte v různých délkách, barvách i materiálovém provedení. Toto trekové příslušenství je navíc opatřeno povrchovou úpravou pro váš ještě větší komfort.