Na co nesmíte zapomenout při výběru trekových sandál

1Trekové obuvi je hned několik typů. Jedním z nich jsou i trekové sandály, které se v posledních letech staly velice oblíbené. Jako u všech jiných bot, je při jejich výběru nejdůležitější terén, do kterého jsou trekové sandály určeny. Některé značky vyrábějící outdoorovou obuv, se zaměřují na multi-sportovní aktivity a běžné nošení, takže můžete tyto trekové sandály použít k více příležitostem. Jelikož jsou trekové sandály vzdušné, lehké a pohodlné, mohou se nosit prakticky celé léto.

Sandály seženete od 500 Kč až po 3 000 Kč, podle toho, jak jsou kvalitní, do jakého terénu jsou určeny a z jakého materiálu jsou vyrobeny. Trekové sandály jsou, i když se to nemusí zdát, velice pevné, mají kvalitní podrážku, která chrání chodidlo i v náročnějších terénech a jsou vhodné i do vody. Vhodnou variantou na chladnější dny, nebo do náročnějších terénů, jsou i sandály s plnou špičkou. Trekové sandály mají textilní pásky, které mohou být podložené neoprenem, ty kvalitnější bývají i celokožené. A na co tedy rozhodně nesmíte zapomenout při výběru vhodných trekových sandál?

Podrážka

Při výběru správné a kvalitní trekové obuvi je důležitá podrážka. Ta je u trekových sandál vlastně naprosto nejdůležitější částí. Pro správný výběr je důležité si zvolit, do jakého terénu budou sandály určeny. Podle toho totiž bude vypadat reliéf podrážky. Většina podrážek bývá nejčastěji z Vibramu, což je materiál, který velice kvalitně pohlcuje nárazy a umožňuje oporu proti uklouznutí. Jsou samozřejmě dostupné i jiné druhy podrážek. Dalším faktorem podrážky je i její tvrdost. Čím tvrdší, tím více vhodná na tvrdé povrchy – tedy na asfalt, beton a kameny. Samozřejmě záleží i na vás, co od trekových sandálů očekáváte. Počítejte také s tím, že podrážky jsou často lepené z jednoho nebo více kusů, což mění jejich vlastnosti. Nevýhodou lepených podrážek je nemožnost jejich budoucí výměny.

Gumová obsázka

Některé trekové sandály se vyrábí i s uzavřenou špičkou, která je vhodnější například do náročnějších terénů. Špička zároveň zvyšuje nepromokavost obuvi, chrání před okopáním a zvyšuje celkovou živostnost boty. Při výběru byste tedy měli mít na mysli, do jakého terénu budou boty určeny a zda od nich očekáváte, že budou vaši nohu chránit před deštěm a případnými zraněními. Díky špičce ale rozhodně pečlivěji vyberte velikost obuvi. Malé sandály by vás totiž mohly tlačit.

Podšívka

Při výběru trekových sandál pamatujte i na podšívku! Ta může být vytvořena ze syntetických tkanin, kůže nebo polopropustných materiálů. Pokud nejste odborníci, rozhodně poznáte podle ceny boty, jak kvalitní je podšívka. Avšak pamatujte, že syntetické tkaniny celkem rychle vysychají, dobře větrají a jsou cenově výhodnější. Syntetická podšívka ale nijak neovlivňuje nepromokavost boty. Kožená podšívka vysychá dlouho a má delší životnost. I na ceně ji poznáte. Poslední výše zmíněná, podšívka z polopropustného materiálu, zvyšuje celkovou nepromokavost sandál a vysychání bot s touto podšívkou je pomalejší.

Přezky na sandálech

Další vlastností sandál je jejich pohodlné zapínání většinou na suchý zip. To, jak jistě všichni víme, po jisté době přestane plnit svoji funkci a už nemusí tak pevně držet nohu. I výrobci sandál si toho jsou vědomi a proto místo suchách zipů sahají po praktičtějších tkaničkách. Díky nim můžete nohu v botě lépe a pevněji zafixovat. U tohoto druhu zapínání je pak důležité si všimnout, čím tkaničky procházejí, protože se textilní nebo plastová očka snadněji trhají. Nejlepší variantou jsou klasické očka vyztužené kovovým kroužkem. Pokud chcete s trekovými sandály chodit do náročnějšího terénu, rozhodně sáhněte po sandálech a tkaničkami upevněnými v kovových očkách.