Kde se hodí nosit nízké trekové boty

1Jste do turistiky vysloveně fandové a vyrážíte do přírody vždy, když to jen trochu jde? Milujete procházky lesem, vůni jehličí, ranní rosu a chlad, odpolední odpočinek v trávě na sluncem zalité mezi? Vylezli jste už na všechny vrcholy v okolí? Nebo byste se bez podobných kratochvílí klidně obešli, ale z výsledků poslední lékařské prohlídky vám naskočila husí kůže a váš lékař bezpodmínečně trvá na tom, že se musíte pro své vlastní dobro začít víc hýbat? Tak nebo tak, bez pořádné trekové obuvi to už dneska nepůjde. Jak si však vybrat tu správnou, aby byly nohy v pohodlí? Výběr na trhu je nepřeberný co do barvy, materiálu i střihu. Poradíme vám alespoň v tom základním. Jako první přichází na řadu zásadní rozhodnutí – nízké nebo vysoké?

Na vysokohorskou turistiku vysoké

Rozhodnutí závisí na tom, zda se chystáte ke skutečné vysokohorské turistice nebo se spokojíte s procházkami a lehčími túrami. Čím horší terén na svých výpravách do přírody budete zdolávat, tím pevnější botu si vyberte. Pro náročnou vysokohorskou turistiku zvolte rozhodně vysokou trekovou obuv, která vám poskytne dokonalou ochranu chodidel i kotníků. Její podešve jsou speciálně upraveny proti uklouznutí, kterého se tak nemusíte obávat ani při těch nejkrkolomnějších výstupech a sestupech. Vylepšením, aby se boty daly pohodlně využívat i v zimních měsících, je vodě odolná membrána, která rozšiřuje možnosti využití obuvi i na zimní měsíce.

Kdy zvolit nízké boty?

Chystáte-li se jen na lehčí túry či chcete-li si trekovou obuv pořídit k běžnému použití jako jsou např. procházky po městě, jsou pro vás ideální nízké trekové boty. Hodí se ke každodennímu nošení, jsou lehké, vypadají moderně a sportovně – zkrátka hit! – a nohy se v nich budou cítit jako v bavlnce, přestože vás budou nosit celý den. Obouvat je přitom můžete od jara do podzimu. Použitými výrobními materiály bývají především textilie, cordura, kůže, atp., ale i zde se stále častěji používají membrány, aby vaše nohy byly ušetřeny styku s nežádoucí vlhkostí zvenčí a zároveň byl zajištěn odvod vlhkosti od chodidel.

Rodinné procházky i vysokohorská turistika

Nízké trekové boty jsou skutečně všestranně využitelné. Oceníte je při jakýchkoliv volnočasových aktivitách. Celodenní maratón po obchodech v centru města? Letní houbařská výprava? Rodinný výlet na hrad či horský vrchol? Prázdninové putování s přáteli? Tady všude oceníte obuv, která poskytuje vašim nohám dostatečnou oporu a pohodlí. Nízké trekové boty se dají nosit každý den, design mívají ve stylu sportovních tenisek a hodí se v podstatě ke každému oblečení sportovnějšího typu. Jsou velice oblíbené mezi všemi pravověrnými turisty a sportovci – právem.

Výhody nízkých trekových bot

Oproti vysokým trekovým botám mají nízké hned několik podstatných výhod. První z nich je bezesporu jejich více účelnost. Můžete si je obout v podstatě vždy, když očekáváte, že budete dlouhou dobu na nohou a podniknete delší pěší vycházku. Nikde a nikdy nevzbudíte nežádoucí pozornost. Ať v centru města, na horách, v lese nebo na zahradě, nízké trekové boty nikde nepůsobí nepatřičně a vy se v nich vždy budete cítit dobře. Vzhledem ke svému původnímu účelu, což je turistika v lehčích terénech, je u nich kladen důraz na stabilitu a rozložení síly podrážky, která bývá u kvalitních bot vyztužena, abyste tak říkajíc necítili každý kamínek, přičemž je nutno zachovat u nich co nejnižší hmotnost. Oproti běžným sportovním botám jsou tedy stabilnější, oproti vysokým trekovým botám pak výrazně lehčí a prodyšnější. Logicky se mnohem snadněji nazouvají a vyzouvají. Dnes již také neplatí, že je jejich nošení omezeno venku panujícím počasím. I u nízkých trekových bot, podobně jako je tomu již delší dobu u vysokých, se rozšiřuje mezi výrobci používání vnitřní goretexové membrány, která zvyšuje jejich voděodolnost. Ani zimní plískanice už vás tedy na cestě za novými zážitky nemusí zastavit!