Jak vybrat stan pro 6 osob

stanChystáte se pobývat s rodinou nebo přáteli pod stanem a výběr toho správného přístřešku zůstal na vás? Musí být velký, prostorný, funkční, hezký… Přesně podle požadavků všech účastníků vašeho budoucího zájezdu. Nemějte strach, Outdoor průvodce vás v tom nenechá samotné. Pojďme se podívat, jak takový stan vybrat, abyste sklidili potlesk a chválu.

Stan pro 6 osob? Ten rodinný

Výrobcům je jedno, kdo bude ve stanu spát, zda vaše rodina, přátelé nebo někdo úplně jiný. Pokud budete hledat stan pro tolik osob, vždy se řiďte pojmem rodinný stan. Většina těchto stanů má dvě ložnice (buď vedle sebe, nebo oddělené předsíňkou), protože se počítá s odděleným spaním pro rodiče a větší děti, a předsíňku, v některých případech spíš předsíň, která je perfektní odkládací plochou na boty, hračky, kempingový stolek a židličky nebo jídlo, které rodina nemusí mít nutně v autě. Takový krytý přístřešek je skvělý i pro deštivé dny, kdy se potřebujete v kempu ze stanu přemístit třeba k sociálnímu zařízení – v předsíňce si obléknete pláštěnku, aniž byste zmokli venku při jejím vybalování z auta a při oblékání na dešti nebo aniž byste následně při návratu do stanu namočili celou ložnici.

Aby stan tolik lidí vydržel

Jestliže nechcete po prvním lijáku zůstat s rodinou nebo přáteli bez střechy nad hlavou, zapátrejte po stanu s pevnou konstrukcí (ocelové tyče), kvalitní podlážkou, naprosto nepromokavou „plachtou“ s lepenými švy a vodním sloupcem 3000 mm. Nemějte obavy, takové stany ani v nejmenším nevypadají jako protiatomové kryty, i když by to tak z popisu mohlo vypadat. Jsou decentní a většina z nich je skvěle propracovaná, takže pokud svým ratolestem nedáte do stanu nůžky, nemůže se nic stát.

Přidané hodnoty některých velkých stanů

Protože rodinných stanů je na trhu spousta, předhánějí se jejich výrobci v tom, kdo nabídne větší vychytávku. Setkáváme se tedy například s propojitelností ložnic a s dokonalým odvětráváním, se samorolovacími kryty oken, se slibem snadné stavby a s dalšími. Samozřejmostí je už dnes síťka, aby vás neotravoval hmyz.

Perfektní na dlouhodobé pobyty

Nikde není psáno, že v rodinném stanu nemohou pobývat třeba jen dva lidé. Naopak, pro dlouhodobé pobyty je takový stan ideální. Je v něm hodně místa, lze si v něm stoupnout a nekrčit se, můžete v něm mít spoustu věcí. Ideální je ale jen tehdy, cestujete-li autem, a to vzhledem k jeho hmotnosti, která se obvykle pohybuje kolem 20 kg. Ani rozměry sbaleného stanu (např. 73 x 29 x 31 cm) nejsou ty nejlepší pro pěší túry se stanem v ruce nebo na zádech.

Tvar a barva podle vás

Tunelovitý, nebo kupolovitý? A ten červený, nebo s trávou splývající zelený? To, jak bude stan vypadat, je jen na vás a vašem výběru. Už jsme se zmínili o tom, že stanů je na trhu obrovské množství. Do oka vám jistě nějaký padne.

Ať už si vyberete jakýkoli rodinný stan, přejeme vám, abyste v něm prožili jen samé příjemné chvíle!