Jaký spací pytel pro děti? Poradíme, podle čeho vybírat

tent-548022_640Chystáte se s dětmi stanovat? Plánujete letos dobrodružnější dovolenou a chcete udržet svého potomka v suchu a teple? Chybí vám ve vašem vybavení spacák a nevíte, podle čeho vybrat ten vhodný? Právě vám jsou určeny následující řádky, ve kterých vám vysvětlíme, jak na to. Doufáme, že vám náš malý průvodce pomůže strávit s vašimi dětmi nezapomenutelné chvíle plné dobrodružství a zábavy, ať už se vydáte kamkoli.

Před nákupem si uvědomte, k čemu přesně bude spacák sloužit

Možná to zní jako banální rada, ale plánování je i v tomto případě základem úspěchu. Nemá například cenu kupovat předražený spacák do extrémních teplot, pokud budete s dítkem v létě pár dní stanovat u chaty. V takovém případě vám bude možná stačit i takzvaný dekový spacák, který můžete rozložit a použít jej jako klasickou deku. Patříte-li ale k těm, kteří jezdí na výlety s dětmi často, nebo s nimi dokonce plánujete každoroční a vícedenní výpravy do hor či náročnější cyklovýlety? Pak se vyplatí investovat do kvalitnějšího spacáku, který budete moci využívat po delší období během roku. Kromě částky, jakou za vybraný spací pytel nakonec zaplatíte, by vás také měly zajímat další parametry – a to především teplotní určení, váha a rozměry.

Tepelný komfort je tím prvním, na co byste se měli zaměřit

Nejprve je dobré si uvědomit, že žádný spacák vlastně nehřeje, ale izoluje, i kdyby byl vyroben ze sebelepšího materiálu. Spací pytel tedy izoluje teplo lidského těla. Je jasné, že čím větší zimu potřebujete překonat, tím lepší izolační vlastnosti musí spacák mít. U dítěte to pak platí dvojnásob, dětský organismus bývá obecně choulostivější. Především u malých dětí byste neměli výběr dobře izolovaného spacáku podcenit.

Při výběru spacích pytlů si proto všímejte tří základních údajů – horní a dolní hranice tepelného komfortu a extrému. U dětských spacáků se však většinou extrémní teplota neuvádí. Nepředpokládá se, že byste se s dětmi zrovna běžně vydávali do Himalájí. Rozhodující tak pro vás budou hranice komfortu. Při překročení té horní se budete přehřívat a potit, což můžete ale jednoduše vyřešit rozepnutím spacáku. Dolní hranice udává nejnižší teplotu, při které se ještě nerušeně vyspíte. Při výběru spacáku pro dítě doporučujeme ovšem brát tuto hranici s lehkou rezervou a raději vybrat ten, který určený do nižších teplot.

Spacák musí mít správnou velikost, aby dobře izoloval

V příliš velkém spacáku se vaše dítě bude jen těžko zahřívat, příliš těsný a malý zase špatně izoluje. Ideální je proto takový spací pytel, který vašemu dítěti padne jako ulitý. Jako rodiče už ovšem asi tušíte, že tady někde bude „zakopaný pes“. Děti rostou jako z vody a s takovou byste kupovali co chvíli nový spacák. Někteří rodiče problém řeší tím, že dětem koupí normální dospělý spacák a ten pak přeloží napůl a pod dítětem složí. Takové řešení ovšem berte jako provizorium, vhodné spíše do méně náročných podmínek. Spacák bude totiž stále příliš široký a nebude nikdy tak dobrý, jako přesně padnoucí dětský spacák.

Některé firmy, například Condor nebo Arctic, nabízí třeba i šití spacáků na míru. V každém případě vám doporučujeme spacák se zipem, krytý zateplovací légou. Spacák bez zipu totiž nemůžete v případě horka rozepnout, což některé děti nesou těžko. Nezapomeňte také na to, že spacák je třeba doplnit kvalitní karimatkou, aby v něm vašim dětem bylo skutečně teplo.

Mumie, nebo deka? Jaké provedení spacáku vybrat

Jak jsme uvedli výše, dekové spacáky jsou vhodné opravdu jen pro přespávání v mírných podmínkách, ideálně za teplých letních nocí. Do náročnějších podmínek jsou dobré spacáky typu mumie, anatomicky tvarované pro co nejlepší izolaci a navíc vybavené kapucí. Všimněte si také, jak jsou spacáky ušity. Podívejte se na švy proti světlu nebo je zkuste pohmatem – pokud se vám prsty téměř dotýkají, nepůjde o kvalitní šití.

V případě, že budete s dětmi hodně chodit pěšky nebo jezdit na kole, vám doporučujeme zaměřit se na lehčí hmotnost. Dnes se vyrábí spací pytle i z velmi lehkých materiálů.

Při výběru vám přejeme hodně štěstí a nezapomínejte na správnou péči!