S batohem do Indie na vlastní pěst: výběr vhodného batohu krok po kroku
Vyrazit na čundr, jen tak do hor, pod širák nebo do stanu – to není nic oproti tomu, rozhodnete-li se na vlastní pěst procestovat třeba Indii. Ťukáte si na čelo a myslíte něco o bláznech? Pak vás vyvedeme z omylu. Výlet napříč Indií opravdu neplánují pouze nerozumní šílenci, ale zejména pak zarputilí dobrodruzi, pro něž je taková cesta výzvou.
Batoh jako nezbytný společník na dlouhých cestách
Protože vás na cestě může přepadnout množství nečekaných událostí, je potřeba se na tento „výlet“ důkladně připravit. A jelikož se nejedná o proces, který zvládnete během jednoho dne, je vhodné si vše předem důkladně naplánovat a pořídit si s sebou spolehlivé pomocníky, kteří vás nenechají na holičkách v žádné – byť i sebevíce vypjaté situaci. Tento článek bude věnován výběru batohu, který odolá rozmarům počasí, zhoršenému terénu, ale pojme i vše, co budeme na svých cestách potřebovat. Následující články čtěte pozorně, uvedené rady se vám totiž mohou doopravdy hodit.
Nosné popruhy – kritérium č. 1!
Nosné popruhy musejí být do extrémních podmínek silné, pevné a stabilní. Jelikož představují nejvíce namáhanou část batohu, je důležité, aby byly vyrobeny z kvalitních materiálů. Obecně platí, že čím těžší batoh, tím pohodlnější by měly být nosné popruhy. To proto, aby vás neřezaly do zad, nepůsobily otlaky nebo další nepříjemnosti, které mohou cestu nepěkně zkomplikovat. Sázejte proto na polstrované popruhy vyrobené z vysoce pevných a odolných materiálů. Zde vám doporučujeme 3 batohy, které odolají i těm nejextrémnějším podmínkám.
Bederní pás – kritérium č. 2
Věděli jste, že bederní pás dokáže nést až polovinu hmotnosti celého batohu? Pokud zvolíte jeho kvalitní variantu, pak můžete tuto informaci otestovat na vlastní kůži – tedy spíše zádech. V obchodech a prodejnách outdoorového vybavení se zpravidla setkáte s 2 typy bederních pásů. První z nich je variabilně nastavitelný, ten druhý pak představuje fixní řešení. V druhém zmíněném případě je tedy potřeba, abyste si batoh ještě na prodejně důkladně odzkoušeli.
Záda batohu – kritérium č. 3
Neméně podstatným kritériem, kterému byste měli přikládat při výběru pozornost, jsou záda batohu. I v tomto případě je vhodné sázet na jejich polstrovanou variantu a kvalitní výztuž. Samozřejmostí by mělo být také praktické odvětrávání, jež přispívá ke komfortu při nošení. Ona taková zapařená a následně profouknutá záda mohou vést k závažným komplikacím, které budete chtít na cestách řešit pouze stěží.
Velikost batohu – kritérium č. 5
Protože svou cestu po Indii s největší pravděpodobností neukončíte za den ani týden, budete si zřejmě vybírat batohy větších rozměrů. I zde se tedy vyplatí sáhnout po batozích vyrobených z pevných materiálů, které odolají nadměrné zátěži, ale i rozmarům počasí. U velkých batohů také sázejte na balanční popruhy, jež na sebe mohou přejmout část nákladu a usnadnit vám chůzi třeba při sestupu z kopce.
Další kritéria
Abyste se na cestách cítili doopravdy komfortně, poohlédněte se po batozích s pitným vakem či praktickou pláštěnkou. Od věci není ani kontrola vnitřního prostoru batohu, který by měl obsahovat praktický pořadač, několik různých kapes a kapsiček, případně sítěk na nezbytné potřeby a vybavení. Více informací nejen o tom, jak vybírat batoh naleznete v této sekci.