Jak nakoupit nepromokavý povlak na spacák

Každý dobrodruh, který už něco zažil, ví, že jednou ze zásadních věcí, je uchovat spacák v suchu, i kdyby bylo boží dopuštění, ženili se čerti a padaly trakaře. Ať už je totiž sebevětší déšť nebo chumelenice, důležité je mít se v noci v čem ohřát a v teple se vyspat. Můžvake velice jednoduše a nečekaně nastat situace, kdy nebudete mít možnost postavit stan. Za předpokladu, že ho máte a nerozhodli jste se spát po širým nebem. Když nechceme riskovat, měli bychom investovat do nepromokavého vaku, který nám zajistí klidnou noc. Tzv. „žďáráky“ byly vyvinuty armádami pro vojáky. A ti přežívali v náročných podmínkách, jen co
je pravda.

 

Hlavně ať „je to v suchu“

Goretexové povlaky se dají jednoduše sehnat v army shopech kamenných i na internetu. Jedním takovým je třeba povlak Bivy Cover US Gore-tex, který může sloužit právě jako ochrana proti vlhkosti a větru, ale také jako další vrstva, která zabraňuje úniku tepla z mikroklimatu spacáku. Zárukou nepromoknutí je goretexová membrána, která je naštěstí zcela jiného ražení než nepropustný igelitový pytel, takže zabraňuje zapařování. Obvykle je vak laděn do khaki nebo zelené barvy, aby spící nebyl nápadný a splynul s přírodou.

Pravidla pro výběr vaku

Dalším důležitým prvkem je hmotnost a skladnost vaku. Pohybuje se zpravidla kolem 1 kg, plus mínus. O tom, jak je důležitá skladnost vaku, může vyprávět každý, kdo někdy potřeboval při své dobrodružné výpravě ušetřit každičký centimetr místa v batohu nebo na něm.

Existuje několik druhů vaku: americký, francouzský, holandský, belgický aj. Každý má své výhody a nevýhody. Například francouzský je velmi skladný a má více místa u hlavy na věci, které vám zásadně nesmí zmoknout (doklady, peníze atp.). Americký zase nenasákne snad ani kapku a po deštivé noci nevyrážíte vstříc adrenalinu s několika kilogrami navíc.

Před výběrem dobře zvažte, co od vaku očekáváte a opět se řiďte pravidlem, že nejdražší nemusí být nejlepší. V případě nejasností byste měli mít v každém přátelském obchodě možnost se zeptat na detaily, ať už nakupujete na ulici nebo v e-shopu.