Hustilky či pumpičky jsou důležitou součástí výbavy každého cyklisty

bikerace-1009284-mKaždý cyklista, ať již rekreační nebo profesionální, už se dozajista mnohokrát dostal do situace, v níž  bylo nezbytné použít hustilku neboli pumpičku na kolo. Ta je důležitou součástí každého cyklo nářadí, protože bez správně nahuštěných kol to prostě nejede tak, jak by mělo – tedy dobře, rychle a především bezpečně. Bezpečnost je při sportu tím nejdůležitějším – jde o vaše zdraví a život, a o to je přeci třeba se pořádně starat. Právě vyznavači adrenalinových sportů jsou Ti, kteří dbají na bezpečnost nejvíce, protože vědí, co vše by se mohlo stát, pokud nebudou používat kvalitní vybavení.

Ne všichni rekreační cyklisté ale vědí, jak správně nahustit pláště, laicky řečeno, jak správně kola nafouknout. Běžní cykloturisté často jezdí s podhuštěnými, nebo naopak přehuštěnými plášti. Co vše je třeba zohlednit, když nafukujete duši?

Prvním a jedním z nejdůležitějších kritérií je výběr hustilky, laicky řečeno pumpičky na kolo. Jak ji správně vybrat? Důležité je, aby byla hustilka kompatibilní s ventilkem, který máte na kole. Ventilky se v dnešní době používají čtyři hlavní, přičemž v Česku se můžeme setkat se dvěma hlavními, těmi jsou autoventilek (AV) a galuskový ventilek (SV). Je-li hustilka kompatibilní s ventilkem, je pak třeba ještě zohlednit její váhu, skladnost, možnosti uchycení na rámu či nosiči, dle našich preferencí, ale také rozsah tlaku.

Při dohušťování kola jsou pak důležité především následující faktory: druh kola, v čemž je zahrnut nejen typ kola, ale také již výše zmíněná kompatibilita pumpičky s ventilkem kola, druh pláště, každý výrobce uvádí rozsah tlaků právě na plášti, terén, ve kterém budeme na kole jezdit, a také, a toto kritérium je třeba neopomíjet, váha jezdce.

Ať již se jedná o kola silniční, trekingová nebo horská, vždy je užitečné používat pumpičku s měřákem, který nám ukáže přesný tlak. Překročíme-li výrobcem doporučený rozsah tlaků, mohlo by dojít k poškození kola, ale také naší zdravotní újmě. Proto je třeba nespoléhat jen na vlastní odhad, ale pořídit si kvalitní hustilku s měřákem, která Vám péči o vaše kolo značně usnadní. Spokojte se s pouze s vysokou kvalitou, jde přeci o vaši bezpečnost a vaše zdraví!