Zajistěte si pitnou vodu na cestách. Poradíme vám, jak na to

Bez jídla se na cestách přinejhorším pár dní obejdete. S vodou je to ale horší. Pokud vám dojdou zásoby, je třeba využít přírody. Jenže jen tak vodu z potoka pít nemůžete. I proto, že podle Světové zdravotnické organizace má až 80 % cestovních onemocnění na svědomí kontaminovaná voda. Poradíme vám, jak na to, abyste si v přírodě zajistili kvalitní pitnou vodu.
 


 

Mezi nejčastější zdravotní rizika, se kterými můžete při cestování přijít do styku, patří infekce způsobené bakteriemi, viry a prvoky, kteří způsobují infekční průjmová onemocnění. Další nebezpečí představují těžké kovy a chemikálie.
 

Jak na získání pitné vody?

 
Uvádí se čtyři způsoby, pomocí kterých si v přírodě zajistíte pitnou vodu. Patří mezi ně převařování, dezinfekce a nejrůznější způsoby filtrace.
 

Převařování

 
Jedná se o vůbec nejstarší metodu, která je zároveň nejspolehlivější. Jenže je poměrně časově i energeticky náročná a nemůžete se jí věnovat každý den. Patogeny, které jsou ve vodě obsažené, mají různou odolnost a proto musíte vodu nechat vařit dostatečně dlouho. Doporučení je vařit při teplotě varu 100°C v nižších nadmořských výškách minimálně 10 minut. Stále jde ale o nejlevnější variantu čištění vody. Stačí vám k ní ešus a oheň či vařič. Na druhou stranu z vody neodstraníte zákal ani chemické látky. Na některých místech navíc nemůžete ani rozdělat oheň.
 

Tablety a chemické prostředky

 
Možná si pamatujete dětské tábory, kdy vaši vedoucí upravovali vodu pomocí tabletek obsahujících chlór nebo jód. Ačkoliv se jedná o poměrně zastaralou metodu čištění, má stále své místo ve výbavě speciálních jednotek, dobrodruhů nebo cestovatelů, kteří je s sebou nosí zejména pro případ nouze. V dnešní době už čištění vody pomocí tablet a chemických prostředků nahrazují modernější metody.
 

Filtrování vody

 
K nejúčinnějším a v současnosti nejvyužívanějším metodám čištění vody patří filtrace. Voda prochází vložkou filtru, která je vyrobená z keramiky nebo skelných vláken, čímž se odstraní škodlivé mikroorganismy, pevné částice a další. Mikroskopické dírky (póry) ve vložce umožní propustit molekuly vody a zároveň zanechat vše ostatní uvnitř. K tomu, abyste z vody odstranili běžné druhy bakterií, potřebujete mikrofiltr s velikostí pórů menží než 0,3 mikronu.
 

Na trhu najdete například spolehlivé produkty jako je Life Straw, Katadyn Vario nebo Hiker Pro, Care Plus, Sawyer. Filtrují vodu snadno a rychle a nepotřebují žádné napájení, baterie nebo náhradní díly. Filtry ovšem musíte čistit nebo měnit a nesmíte dopustit, aby voda uvnitř filtru zmrzla, jinak by se tím porušila filtrační membrána.
 

UV filtrace

 
Ještě častěji než klasická filtrace se v dnešní době využívá takzvaná UV filtrace SteriPEN. Jediný zástupce tohoto systému na našem trhu využívá k čištění vody ultrafialové (UV) paprsky, které spolehlivě ničí vodní bakterie, viry a prvoky. Přístroj je zhruba veliký jako elektrický zubní kartáček a v porovnání s klasickými filtry je mnohem jednodušší na používání, není totiž potřeba vyvíjet žádnou energii. Stačí ponořit UV lampu do vody, zmáčknout tlačítko a míchat asi minutu a půl. Hned poté můžete vodu vypít. Kvůli závislosti na bateriích se ale příliš nehodí na velmi dlouhé treky. Pokud se ale nechystáte na roční přežití v pralese, může vám UV filtr skvěle posloužit.
 

Outdoor turistika se neustále rozvíjí a s ní i nekonečné možnosti, jak si výlety do přírody užít na maximum. Nestresujte se, když vám dojde pitná voda a raději se vybavte tak, abyste se mohli klidně napít i vody z potoka.