Jak vybrat trekové hole?

trekkingChůzi o trekových holích propadá stále více nadšenců. Spousta lidí na tento doplněk chůze, který pomáhá při túře zapojit celé tělo a tak má pochod mnohem pozitivnější vliv na tělesnou kondici než běžný výšlap bez této pomůcky, již nedá dopustit. Mnozí se teprve rozmýšlí, jaké trekové hole si vybrat. Ovšem co je nejdůležitější, je správný výběr trekových holí. Jak vybrat trekové hole?

Jakým terénem půjdete?

Prvním krokem je zodpovězení otázky, jakým terénem vlastně budete s trekovými holemi chodit. Velké množství trekových holí má v dnešní době tu výhodu, že je lze teleskopicky nastavovat. Nemusíte si tedy vybírat jedny hole na chůzi do kopce a další na chůzi z kopce. Teleskopicky nastavovatelné trekové hole se hodí zejména do horského terénu. Další výhodou těchto holí je to, že je lehce složíte a připnete na batoh nebo krosnu. Ovšem tato jejich veliká vychytávka, kterou oceníte zejména v náročném terénu, je zároveň nejdiskutovanější slabinou trekových holí. Výsuvný systém se totiž i u kvalitnějších modelů, za které zaplatíte i několik tisíc korun, po čase začne zadrhávat, nebo nedrží přesně na ideálním místě. Výsuvný systém je tedy otázkou zejména kvality, výrobce, značky a zkušeností. Pokud se však na žádné výšlapy do horského terénu nechystáte, bude vám stačit jedna délka trekových holí.

Dalším důležitým činitelem, proč si odpovědět na otázku „Jakým terénem s trekovými holemi půjdete?“, je skutečnost, že v horském terénu a přírodě se používají hole se špičatými hroty. Naopak ve městě se chodí spíše o trekových holích s plochými hroty, nebo se špičatými hroty, které překryjete gumovými nástavci.

Jak často budete chodit?

Zodpovězení této otázky je také velice důležité. Jestliže plánujete, že na hory vyrazíte pouze příležitostně, stačí vám trekové hole v cenovém rozpětí do 800 Kč. Hole v této cenové relaci jsou obyčejnější a při častějším užívání v náročném terénu se mohou deformovat, může jim odpadnout hrot, upevňovací systém se může začít protáčet a objevit se mohou i další kazy. Ovšem nesmíte to brát tak, že koupě levnějších trekových holí je něco špatného. Jestliže chodíte na hory či na procházky jednou za čas, je doslova zbytečné kupovat si dražší trekové hole.

Pochopitelně, chodíte-li na túry do náročného terénu pravidelně a často, je přirozené, že cenu, kterou investujete do trekových holí, přizpůsobíte potřebě a požadavkům vašeho koníčku. Minimální cena trekových holí pro aktivní turisty začíná na 1 200 Kč.

Jakou délku trekových holí si mám vybrat?

Délka trekových holí, které si vybíráte, lze vypočítat dle jednoduché rovnice. Stačí vynásobit vaši výšku koeficientem 0,68. Další metodou, jak zjistit správnou výšku hole, je odečet od vaší výšky 50 centimetrů. Někteří, již zkušení uživatelé trekových holí, zase doporučují, aby vrcholek hole končil v oblasti vaší hrudi. Pokud si pořídíte trekové hole, které mají tu výhodu, že se dají teleskopicky nastavovat, nemusíte výpočty řešit, protože si hole přizpůsobíte podle vašeho pohodlí a aktuální podoby terénu.

Vyzkoušení holí

Je jedno jakou metodu výpočtu si vyberete, hlavní je si trekové hole vyzkoušet. Uchopte hole do obou rukou, zkontrolujte si, že úhel vašich loketních kloubů při zapíchnuté holi a sevřené rukojeti svírá úhel devadesáti stupňů. A také, zda je pro vás daná délka trekových holí pohodlná.

Další vychytávky trekových holí

Podle potřeby, jak často budete s trekovými holemi vyrážet do terénu, můžete investovat do dalších doplňků a vychytávek. Jednou z nich mohou být kvalitnější hroty trekových holí. Ty nejkvalitnější hole mají hroty vyrobené z karbidu. V některých případech jsou tyto hroty vyměnitelné. Jejich životnost je velice dlouhá, tvrdost těchto hrotů je vysoká a některé, velmi kvalitní hroty, snesou i ohyb až třicet stupňů. Další prvkem, se kterým se u trekových holí setkáte, je tzv. Antishock. Tento prvek, který tlumí dopady hole o zem, je vytvořen pružinkami uvnitř hole. Většina uživatelů trekových holí doporučuje antishock zejména lidem se slabými nebo poškozenými koleny, kyčlemi, lokty nebo kotníky. Následující investicí může být kvalitnější rukojeť. Těch je opět nepřeberné množství.

Nejlepší radou, jaké rukojeti vybrat, je „vyzkoušejte si jich co nejvíc a ty, které vám budou nejvíce sedět, si kupte“. Znovu zde platí pravidlo – pokud budete do terénu vyrážet pouze jednou za čas, stačí levnější rukojeti a naopak. V současnosti se vyrábějí rukojeti, které mají pozitivní úhel, jsou tedy mírně nakloněné dopředu. Tento sklon rukojeti zvyšuje využití rukou při odpichu. Některé rukojeti jsou dokonce odpružené. Matriály, které se na výrobu rukojetí používají, jsou nejčastěji guma a korek. Guma je výborná pro tlumení nárazů, ovšem neodsává vlhkost. Korek zase lépe odpovídá tvaru ruky, velice dobře tlumí vibrace, ale opět nenasává vlhkost.

Takovýchto vylepšení, doplňků, speciálních materiálů a dalších vychytávek je veliké množství. Výběr konečného produktu je tedy čistě na vás a zejména na tom, jak často se chystáte na výlety. Odpovědi na otázky „Jak často budu vyrážet na túry?“ a „Do jakého terénu budu chodit?“ jsou prvním krokem ke správnému výběru trekových holí.