K čemu jsou dobré trekové hole s odpružením

trekTrekové hole jsou často vylepšené o odpružení. Víte, kdy takové hole opravdu využijete a kdy jsou naopak zbytečné a není třeba za ně utrácet peníze? Dozvíte se uvnitř článku. Možná vaše příští túra nebude tak náročná jako ta minulá.

Trekové hole – jak a kde je používat

V první řadě je třeba si uvědomit, jak a kde se trekové hole používají. Lidé si je totiž často pletou s holemi určenými na nordic walking, které jsou stavěny na klasické procházky po lesních či jiných cestách v nenáročném terénu. Trekové hole jsou oproti tomu předurčeny k tomu, abys lidmi zdolávaly náročné horské a vysokohorské túry. Proto bývají trekové hole často teleskopické, aby je člověk mohl přizpůsobit aktuální situaci a podle ní je zkrátit či prodloužit. Druhým důvodem, proč se trekové hole vyrábějí v teleskopickém provedení, je to, že teleskopické hole se dají složit a jednoduše připevnit na batoh, když potřebujeme mít v horách opravdu volné ruce. To se nám pravděpodobně při nordic walkingu v lese za městem či vesnicí nestane.

Odpružení – kdy a proč je vhodné do něj investovat

Odpružení na trekových holích, jak si jistě každý domyslí, zmírňuje nárazy, které jinak obyčejná hole do ruky vede při kontaktu se zemí. To může být velmi nepříjemné jednak pro starší osoby, ale i pro ty, kteří jsou na své ruce, například na zápěstí a lokty, citliví. Naprosto perfektní je odpružení při sestupu z prudkého kopce – chodec má pevnou oporu, která zároveň ulevuje rukám, aby nárazy, kterými chodec „sám sebe brzdí“, neměly na jeho ruce fatální dopad.

Právě kvůli indispozici rukou jsou lidé často nuceni rukám ulevovat a neopírat se o hole silou, jakou by se o ně opřeli za normálních podmínek. Hole ale v takových případech ztrácejí smysl a je lepší zainvestovat do holí s odpružením.

Pokud patříte mezi vyznavače trekking walkingu a na chůzi v horách či náročném terénu s trekovými holemi nedáte dopustit, ale z nějakého důvodu potřebujete odlehčit svým rukám, vyzkoušejte hole s odpružením, které vám mohou vaše túry zase o něco zpříjemnit!

zdroj obrázku: http://goo.gl/AoH2WM