Je nutné měnit koncovky na trekové hole?

3Trekking zažívá v posledních letech absolutní boom. Této volnočasové aktivitě, která rozhodně nepatří k těm nenáročným, se v poslední době věnuje stále více osob. A nejedná se jen o milovníky sportovních aktivit. Kouzlo trekkingu objevily všechny věkové skupiny. Horní hranice pro provozování tohoto sportu neexistuje. Pokud má daný jedinec chuť a sílu, tento netradiční sportovní zážitek si může užívat plnými doušky, dokud uzná za vhodné. Trekování napomáhají speciální trekové (chcete-li trekingové) hole, které nejsou žádným extra velkým výdajem. Jejich cena se pohybuje kolem jedné tisícovky, trekování však mohou náležitě usnadnit. I když jsou trekkingové hole vyráběny z kvalitních materiálů (hliník, dural, pěna EVA, korek apod.), v průběhu času podléhají určitému opotřebení. To postihuje zejména rukojeti a koncovky trekových holí. Jak tuto skutečnosti řešit?

Co dělat při opotřebení koncovky?

Na opotřebení koncovek trekových holí má velký vliv intenzita jejich používání i terén, který zdoláváte. Jinak se budou koncovky chovat na zatravněném palouku, jinak zase na hlinité nebo kamenité cestě. K opotřebení může dojít během několika mála měsíců. Pokud vyrážíte na trekingovou túru několikrát týdně, počítejte s tím, že bude potřeba vytvořit dostatečnou zásobu koncovek. Na jejich výběru se šetřit příliš nevyplácí. Pokud vsadíte na levnější koncovky, po druhém výletu na nich objevíte první stopy po opotřebení. Je proto na místě si za koncovky raději připlatit a vsadit na takové, které opravdu něco vydrží.

Kde můžete nové koncovky pořídit?

Koncovky je možno zakoupit ve specializovaných prodejnách, kde jste pořizovali samotné trekové hole nebo v jiných prodejnách, v jejichž sortimentu se nachází sportovní vybavení. Investice do koncovek není nijak závratná. Jeden pár koncovek vás vyjde v průměru na 50 korun. Vždy se však informujte o tom, z jakého materiálu je koncovka vyrobená, zkuste si její protiskluzové vlastnosti a především zkontrolujte její průměr. S nástupem slevových portálů se objevily koncovky na trekové hole také zde. O tom, zda se takový nákup vyplatí nebo ne, diskutovat nebudeme. Jedno je však jisté, i zde je poměrně bohatá nabídka. To samé platí také o internetových aukcích a to jak o tuzemských, tak i těch zahraničních. Zde však dávejte pozor na to, u koho nakupujete. Prověřte si jeho profil, přečtěte si názory a informace od zákazníků, kteří s daným prodejcem již nakupovali a dle toho se rozhodněte, zda zde uskutečníte transakci i vy.

Jaké druhy koncovek známe?

Nejčastěji prodávaná a využívaná koncovka má tvar „špuntíku“ o průměru cca 11 milimetrů. Pokud vám tento druh koncovky nevyhovuje, můžete se poohlédnout po tzv. botičce, která je mohutnější a některým milovníkům trekkingu vyhovuje více, než koncovky klasické. Ceny botiček se pohybují od 50 – 150 korun. Vždy záleží na značce a výrobci daného produktu.

Proč právě trekking?

Trekking je skvělou zábavou, adrenalinovým sportem i relaxační technikou v jednom. Ti, kteří chtějí opustit zdi svého příbytku a vyrazit někam do přírody si trekking zamilují. Prozkoumat více, či méně vzdálené okolí láká jak velké, tak malé. Jak mladé, tak osoby v pokročilejším věku. Jak profesionální sportovce, tak ty, kteří sportu příliš neholdují. Zkrátka trekking uchvátí všechny, bez ohledu na okolnosti. Jedná se o sport, u kterého můžete korigovat fyzickou zátěž. Buďto vyrazíte na pohodovou relaxační procházku nebo si během trekování sáhnete až na úplné dno a zjistíte, co ve vás doopravdy dřímá. Ať už se trekkingu budete věnovat pravidelně, či nikoli, vězte, že při každém vzetí hůlky do ruky děláte pro svou fyzickou kondici a psychickou pohodu maximum.