Trekové, nebo nordic walking hole? Které z nich jsou lepší?

hole Na tuto zdánlivě složitou otázku existuje docela jednoduchá odpověď – záleží na tom, zda se s holemi chystáte provozovat nordic nebo trekking walking. Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma aktivitami a čím se od sebe liší dva druhy holí určených pro chůzi? Dozvíte se zde.

Nordic a trekking walking není jedno a to samé

Chůze s holemi se u nás objevila před několika roky a zažívá velký úspěch u všech příznivců aktivního odpočinku,od nejmladších po nejstarší, od těch, kteří pohybuaž tolik neholdují, po ty, kteří si bez něj neumí představit ani jeden den. Jenže není chůze s holemi jako chůze s holemi. Jakmile dojde na výběr holí, musíme si totiž uvědomit, zda s nimi plánujeme provozovat nordic walking, nebo trekking.

Nordic walking – klasická vycházka z holemi

Nordic walking, to jsou krátké i delší vycházky obvykle v nenáročném terénu, například ve městě či někde za ním. Při takové vycházce se pohybujeme obvykle po rovinách, zdoláme maximálně několik menších kopců, které do české krajiny ve většině případů patří.

Při nordic walkingu by mělo být správně tělo mírně nakloněno vpřed, ramena jsou svěšená a veškerý pohyb hůlkami vychází právě z nich. Hůlky zapichujeme zpravidla 15-25 cm za sebe.

Nordic walking je rychlejší variantou chůze, a to už proto, že při pomalejším tempu by bylo hodně obtížné sehrát všechny drobné prvky této techniky dohromady. Právě tato technika je velmi oblíbená a během ní se do pohybu zapojuje až 90 % svalstva!

trekkingTrekking walking – opěra pro turisty i starší osoby

Trekking walking se liší samotnou podstatou i technikou. Zaměřujeme se při něm spíše na horské a vysokohorské túry a zdolávání příkrých kopců, oblíbili si je ale i starší lidé na běžné procházky po okolí, protože v hůlkách mnohdy nacházejí tolik potřebnou oporu, s níž se při pohybu cítí jistěji.

Při trekking walkingu chodíme vzpřímeně, vzpřímená udržujeme i ramena a hole zapichujeme do úrovně nohou nebo několik centimetrů před nohy. Tempo je při této technice chůze volnější, pomalejší, právě proto, že při trekkingu se obvykle pohybujeme v náročnějším terénu.

Trekové, nebo nordic walking hole?

Při výběru holí bychom se tedy nejprve měli zamyslet, jakou aktivitu vlastně provozujeme a chceme provozovat do budoucna. Podle toho si můžeme vybrat hole, které nám budou při chůzi dokonale vyhovovat. U obou druhů holí je zásadním parametrem jejich délka, dále potom materiál, od kterého se odvíjí hmotnost holí a snadnost jejich ovládání.

Oba druhy holí se vyrábějí nejčastěji z karbonu, sklolaminátu nebo hliníku, přičemž pro nadšené chodce doporučujeme lehký karbon a těm, kteří vyrazí na procházku 1x měsíčně i sklolaminátové nebo hliníkové hole. Rozdíl je pochopitelně v hmotnosti holí, v jejich schopnosti tlumit nárazy a samozřejmě v ceně.

Trekové hole

Trekové hole bývají mnohdy teleskopické, protože při pohybu v členitém terénu často potřebujeme kratší či delší oporu. Výhoda teleskopických holí spočívá i v jejich skladnosti možnosti připevnění k batohu v momentech, kdy je zrovna nechceme používat a nechceme je držet v ruce, nebo v případě, že si je chceme s někým půjčovat. Na druhou stranu však mají teleskopické hole tendenci ničit se ve spojích.

Trekové hole mají klasické poutko, jaké známe z hůlek na sjezdové lyžování, a také mají tupý hrot.

nordicNordic walking hole

U holí na nordic walking se jejich výška vypočítá jednoduchým vzorečkem, který vychází z výšky postavy jejich budoucího uživatele: výška postavy v cm x 0,68 = výška hole. Pokud tedy například měříme 175 cm, měli bychom si na nordic walking pořídit hole vysoké 119 cm a podobně.

Nordic walking hole mají obvykle poutko, tzv. rukavičku, kterou navlékneme na ruku a zapneme třeba na suchý zip (i tento model poutek už dnes vídáme na holích na sjezdové lyžování). Hroty na těchto hůlkách jsou ostré jako u holí určených k běhu na lyžích.

Do terénu, nebo na procházku?

Nedá se tedy říct, zda jsou lepší ty, nebo ony hole. Při výběru záleží především na tom, jaké technice chůze se chcete věnovat a jak často, podle čehož se dá zvolit levnější (a méně kvalitní) či dražší (a kvalitnější) model holí.

Ať už zvolíte jakoukoli techniku chůze, přejeme vám šťastnou ruku při výběru padnoucích holí a mnoho krásných zážitků s nimi!

Zdroje obrázků: http://goo.gl/LHE27F, http://goo.gl/Xmh0g0 a http://goo.gl/oxhRGN