Vlna Merino a vlastnosti, o kterých jste možná doposud neměli ani páru

Vlna Merino a vlastnosti, o kterých jste možná doposud neměli ani páruPravděpodobně už nyní – koncem října – začínáte řešit výbavu na hory, která by přečkala kruté mrazy, ostrý vítr, mokro, sníh i kroupy. Abyste se v noci ve spacáku (ti odvážnější pod širákem) neklepali zimou, je dobré vědět, jaké možnosti v oblasti dek, přikrývek a materiálů máte. Dnešní řádky budou věnovány vlně Merino a jejím neopomenutelným vlastnostem.

Kde se vzala, tu se vzala vlna Merino

 

Za vlnu merino vděčíme speciálně vyšlechtěným ovcím, žijících v chladnějších a vlhčích oblastech (Nový Zéland, Austrálie). Protože musí zvířata překonávat vskutku extrémní počasí i výkyvy teplot, mají právě unikátní druh vlny, který je před nepříjemnosti den co den spolehlivě chrání. Tato nejtechničtější přírodní vlákna, která člověk sice nedovede vyrobit, ale naštěstí je umí zpracovat jsou mnohem jemnější než tradiční vlna. Navíc disponuje celou řadou unikátních vlastnosti, kvůli kterým se o ní vyplatí vážně uvažovat.

 

Perfektní izolační schopnosti: Merino vlna je velmi jemná na dotek a může se pochlubit také speciální strukturou vláken. Díky technologii pletení pak dokáže i sebevíce tenká vrstva člověka perfektně zahřát.

 

Variabilita: Z Merino vlny se nevyrábí jen deky nebo výplně spacáků, velmi oblíbené je také spodní prádlo nebo termo oblečení vyrobené právě z tohoto unikátního materiálu.

 

Funguje jako přírostí termostat: Věděli jste, že Merino vlna dokáže člověka nejen zahřát, ale také příjemně ochladit. Mezi její schopnosti totiž patří průběžné odvádění vlhkosti od těla ve skupenství páry.

 

Zahřeje vás i po vydatném dešti: Vlna Merino dokáže člověka zahřát, i když je vlhká. Tento unikátní materiál totiž dokáže pojmout vlhkost až do 35% svého objemu aniž by to člověk pocítil. Povrch vlny je navíc vodě rezistentní.

 

Příjemná na dotek: Jeden jediný vlak vlny Merino je „tlustý“ zhruba 15 až 25 mikrometrů. To je zárukou, že vás nikde nebude dřít, škrtit a škrábat. Lidé se totiž necítí komfortně ve vlněném oblečení či pod dekou, jejíž vlas je tlustší, než 28 mikrometrů.

 

Je skvěle prodyšná: Každé vlákno Merino vlny má svoji vlastní vnitřní strukturu. Pokud bychom Merino porovnali s jinými syntetickými vlákny, pak zjistíme, že jejichž prodyšnost je určena množstvím mezer v látce. Pokud si tak na sebe dáte hustě pletené tričko, sami po chvíli zjistíte, že pokožka pod ním, ani samotná látka nedýchá. To ale o vlně Merino neplatí.

 

Vysoká UV ochrana: Jednou z vlastností, o níž byste zřejmě vůbec neuvažovali, je také eliminace účinků UV záření.

 

Vlna je ohnivzdorná: Díky vodě a proteinu, jež je ve vlně přítomný, jde o ohnivzdorný materiál. Aby vlna doopravdy chytla, je potřeba k jejímu vznícení daleko vyšší teplota, než například u vln z umělých vláken.

Vlna s unikátním chemickým složením

 

V závěru ještě doplníme několik dalších poznatků, které si můžete na vlastní kůži otestovat v přírodě:

  • Vlná má vysokou teplotu vzplanutí (570-600°C)
  • Nízkou teplotu spalování a nízkou míru vyzařovaného tepla
  • Při hoření se Merino netaví a nelepí
  • Je samozhášivá, protože si při hoření vytváří zuhelnatělou izolaci
  • Při hoření vytváří méně kouře a toxických plynů než syntetická vlákna

Při nákupu buďte obezřetní

 

Zaujaly vás vlastnosti vlny Merino a zvažujete nákup oblečení či dek z této tkaniny? Pak vás musíme varovat před případnými padělky, které se na našem trhu často objevují a díky neznalosti zákazníka jsou stále populárnější. Výrobek ze skutečné Merino vlny bude disponovat cenou, která odpovídá kvalitě. A mnohdy rozhodně nepůjde o zanedbatelné částky.

A co vy? Máte s vlnou Merino zkušenosti? Pochlubte se nám i ostatním cestovatelům v komentářích pod tímto článkem!