Proč je i oblečení na běhání důležité?

Oblečení na běhNemusíte mít styl jako Usain Bolt, abyste uběhli několik kilometrů a cítili se i po tak velkém výkonu výborně. Důležité je totiž mimo jiné mít i správné a kvalitní oblečení. To tvoří základ pro příjemný běh. Nemůžete tedy spoléhat na to, že si vezmete staré vyřazené tričko a tepláky a nějaké tenisky, které se vám doma už stejně jen válí. Díky tomuto přístupu totiž nejeden nadšenec pověsil běhání i třeba jen po pár dnech na hřebík.

Nevhodná a nepohodlná běžecká obuv

Boty jsou při běhu snad úplně tím nejdůležitějším, nejzákladnějším a nejpodstatnějším faktorem. Nejedna firma proto vyrábí hned několik druhů běžeckých bot z různých materiálů, s různou podrážkou, s různým zavazováním apod. I když je to ale všeobecně známé, že by na běh měla být kvalitní a speciální obuv, lidé ji často podceňují. Vezme-li si totiž člověk na běhání staré, sešlapané a zároveň díky tomu volné tenisky, nemají při běhu žádné tlumící účinky, celá noha v obuvi lítá a během běhu si budete připadat jak na tvrdém prkně. Prostě hrozivá představa, která vám rozhodně k nadšení nepomůže.

Nohy vás budou pouze bolet, a mohou se na nich také objevit veliké puchýře. Myslíte-li to s běháním opravdu vážně a chcete u něj vydržet třeba celou letní sezónu, zajděte si do specializovaného obchodu a zde si nechte doporučit vhodnou a pohodlnou obuv. Bude to poněkud větší investice, která vám ale kromě bezbolestného běhu zajistí i zlepšující se kondici a výsledky v podobě vypracované postavy. Botám tedy věnujte opravdu největší pozornost, pořádně vše promyslete, například jakým terénem budete chtít běhat, jak rychle budete chtít běhat apod. a na základě toho si následně pořádně a s klidem vyberte tu nejvhodnější obuv. Nikdy pořekadlo „Dvakrát měř a jednou řež!“ neplatilo víc, než v tomto případě!

Ani výběr oblečení nesmíte odbýt!

Oblečení – to u většiny začínajících běžců bezpečně poznáte – vytahané, staré, seprané, neforemné tričko a tepláky, které už na pohled vypadají značně nepohodlně. „Jen ať mě to stojí co nejméně!“ To je představa většiny nadšenců, kteří se chystají, že s novou sezónou začnou se sebou něco dělat. Opět chyba lávky! Ani výběr oblečení byste neměli odbýt! Dnes se stejně jako u bot můžete setkat s několika typy oblečení, s několika typy střihů, materiálů a samozřejmě i barev. Pro začínající běžce je nejvhodnější jakékoliv pohodlné tričko, které je ze speciálního materiálu, které pomáhá k lepšímu odvodu potu. Stejně tak si vyberte i pohodlné kalhoty taktéž z podobného materiálu. Pokud se už cítíte být pokročilejším sportovcem, můžete vyzkoušet nabídky mnoha firem, které vyrábí termo trička na běh. Tato trička lépe odvádí nadbytečný pot a navíc udržují tělesnou teplotu. Díky tomu spalujete více kalorií a běh tak má lepší a rychlejší účinky na vaši postavu. Naprosto nejlepším, ale i zároveň nejdražším oblečením na běh, nebo na jiné cvičení, je kompresní oblečení. Jeho největší výhodou je podpora krevního oběhu, díky němuž se vám lépe odvádí kyselina mléčná ze svalů a po běhu vás díky tomu tak nebolí svaly a nejste ani tak unaveni. Navíc je kompresní oblečení vhodné pro obéznější lidi, kteří po cvičení rychleji ztrácí na váze a zároveň tedy rychleji hubnou. Kromě ale klasického trička a kalhot si určitě pořiďte i mikinu nebo bundu, pokud plánujete běhat i v zimních měsících, nebo během horších podnebných podmínek. Ani zde se doporučuje nešetřit, protože oblečení vám vydrží i několik měsíců, ne-li let. Samozřejmá je tedy návštěva specializovaného obchodu, kde vám určitě ochotně poradí. A jedna rada pro začínající běžce – nenechte se nalákat první reklamou a opět pozorně a v klidu vybírejte!