Jak správně impregnovat outdoorové oblečení?

Zajímá vás, jak správně impregnovat své outdoor oblečení? Prozradíme v dnešním článku!Sychravé a nepříznivé počasí přímo volá po kvalitním a nepromokavém oblečení. Aby vám ale vydrželo odolné dlouho, je třeba se o něj správně starat. V jednom z minulých článků jsme se podívali na to, jak spolu souvisí outdoor a rozmary počasí. Dnes se zaměříme na to, jak provést správnou impregnaci outdoorového oblečení a na co si dát při údržbě pozor.

 

Impregnace prodlouží funkčnost materiálů

 

Být v suchu je základní pravidlo a požadavek při pobytu v přírodě a zejména na horách. Membránové outdoor oblečení funguje tak, že z vnitřku propustí ven pot, ale z vnějšku nepropustí dovnitř vlhkost. I nejkvalitnější textilie ale mohou časem ztratit své vlastnosti a je třeba je naimpregnovat.

 

Protože chceme outdoorové oblečení impregnovat proti pronikání vlhkosti, ale zároveň požadujeme, aby bylo prodyšné zevnitř ven, neměli bychom nikdy nanášet impregnační přípravky z vnitřní strany. Proto i přesto, že se přípravky do pračky zdají jako jednodušší, pro obnovení funkčnosti membránových technologií nejsou příliš vhodné. Během praní se totiž nanášejí i na vnitřní stranu a mohou tak zhoršit odpařování potu ven. Sáhněte proto raději po přípravcích v rozprašovači.

 

Jak na to krok po kroku

 

Jak praví staré známé pravidlo, je vždy lepší být připraven. Proto správnou impregnaci nepodceňte a dodržujte všechny doporučené rady.

 

Nejprve je potřeba oblečení vyprat. U běžného (víkendového) nošení stačí bundy nebo kalhoty prát 4 – 6 krát do roka, případně po náročnější akci, pokud vidíte, že by to potřebovaly. Impregnace se doporučuje po každém druhém nebo třetím praní.

 

Po vyprání necháme oblečení lehce proschnout. Pokud už z něj nekape voda, aplikujeme rozprašovačem impregnační přípravek. Nanášejte ho ve vodorovné poloze tak, aby nestekl hned celý dolů. Aplikujte přípravek tak dlouho, dokud materiál nezvládne více absorbovat. Chcete-li pomoci lepšímu vstřebávání, můžete zároveň přípravek do textilie vtírat hadříkem.

 

Nanesli jste přípravek? Je čas na jeho zafixování teplem. Pokud máte sušičku, tak máte vyhráno. Dejte do ní naimpregnované outdoorové oblečení na 30 minut a 60 stupňů a o více se nemusíte starat. V případě, že sušičku nevlastníte, vrhněte se na tento krok s pomocí žehličky. Materiál můžete žehlit ještě přes nějakou látku (utěrku, tenký ručník), abyste si žehličku nepoškrábali o zipy nebo jiné části oblečení. Zvolte co možná nejnižší stupeň určený pro jemné tkaniny (max. 110°C).

 

Závěrečná kontrola

 

Dodrželi jste všechny kroky a máte hotovo? Stačí se už jen ujistit, že svrchní vodě-odpudivá vrstva opravdu znovu funguje tak, jak má. Vyzkoušíte to s pomocí tzv. kapičkového testu – na bundu nebo kalhoty nakapejte vodu, a pokud vidíte, že se drží na povrchu, svrchní vrstva funguje správně.