Tipy na nejpoužívanější příslušenství k trekovým botám

4Základem každého turisty je mít kvalitní obuv, ke které lze dokoupit další příslušenství, jež v kombinaci s obuví chůzi zpříjemní či zvýší její bezpečnost. Některé z níže uvedených přílušenství se doporučují koupit ihned při nákupu obuvi (jako např. impregnační přípravky), naopak ostatní si můžeme dokoupit postupně či podle potřeby.

Impregnační přípravky

Asi nejdůležitějším příslušenstvím trekových bot jsou impregnační přípravky, po jejichž nanesení dochází k ochraně vnější části obuvi před promoknutím a částečně i znečištěním jejího povrchu. Vždyť když už člověk investuje do kvalitní obuvi, předpokládá, že tato obuv vydrží co nejdéle a že mu díky ní bude zajištěna komfortní chůze na mnohdy nerovném povrchu. A přiznejme si – je nepohodlné a často i pro zdraví nepříhodné „šlapat“ v promočených botách. Samozřejmě ani použití impregnace není pro ochranu proti vlhkosti stoprocentní, ale může promoknutí obuvi oddálit či v případě menšího náporu vody zcela zamezit.

Vždy záleží na situaci, kvalitě i materiálu obuvi a také kvalitě impregnačního prostředku, která se u různých značek liší. Impregnační spreje jsou vhodné především na obuv z látkového materiálu, přičemž kromě univerzálních impregnací existují také různé druhy impregnací určené pro konkrétní materiály (např. jen pro Gore-Tex). Na trekové boty z koženého materiálu se používá vosk, který slouží k promaštění kůže (bez ohledu na to, zda je bota s membránou či nikoliv). Nastříkání kožené obuvi pouze impregnačním sprejem by mohlo snížit její životnost, neboť impregnace by sice ochránila botu před vlhkostí a nečistotami, ale následně by mohlo dojít popraskání boty (především na místech ohybu boty). Ceny impregnací se pohybují řádově zhruba od desítek až do stovek korun (v závislosti na značce a jejich velikosti), v nabídkách můžeme nalézt impregnace značky Toko, Polygiene, Haix, Atsko, Nikwax, Siga aj. Vždy je ale nezbytně nutné přečíst si návod na impregnačním přípravku stejně jako instrukce o ošetřování k dané obuvi.

Vložky do bot

Pro pohodlnou chůzi je možno zakoupit si (tak jako i do ostatních typů obuvi) vložky, které zajistí u boty větší komfortnost (mohou odstranit nám mnohdy při chůzi známý pocit „pálení chodidel“). Existují dva typy vložek – vložky sportovní vhodné pro aktivní turistiku a vložky ortopedické, které napomáhají ke správnému tvarování chodidel (většině populace známý problém „plochých nohou“) či při jiných ortopedických problémech. Konkrétně do trekových bot si můžeme vybrat mezi vložkami „vyztuženými“ (jsou slepeny z více vrstev s vyztuženými kovovými částmi) či vložkami „padnoucími na míru nohy“ (do měkké hmoty se po stoupnutí vytvaruje přesný tvar chodidla). Pro chladnější počasí je do botů možno použít speciální zimní vložky, které díky termo-izolačním vlastnostem zajištují uvnitř obuvi dostatečné teplo. V současné době lze zakoupit už i vyhřívané vložky do bot, jejichž cena se pohybuje v tisících korunách. Jinak se cena vložek pohybuje od desítek až po tisíce korun, odvíjí se od kvality vložky a její velikosti.

Návleky na boty

V případě takového počasí, že už ani impregnace boty nezachrání (sníh či prudký déšť), je vhodné vybavit se speciálními návleky na boty, které ochrání nejen botu z celé její horní části, ale také spodní část kalhot. Návleky jsou velmi praktické také v tom, že do boty nezapadávají kamínky nebo jiné nežádoucí složky. Tyto návleky drží na noze díky gumičce, stahovací šňůře či jinému úchytnému systému a vespod boty jsou zaháknuty taktéž gumičkou, řemínkem aj. Návleky se vyrábí v různých délkách a také z různých materiálů (např. odlehčený třívrstvý materiál Gore-Tex, elastický strečový materiál, atd.), což ovlivňuje (také včetně velikosti návleků) jejich cenu – řádově se cena běžných návleků pohybuje ve stovkách korun.

Protiskluzové návleky na boty (tzv. „nesmeky“)

Jedná se o protiskluzové návleky, které se navlečou na trekovou botu (lze je užít i na obuv obyčejného typu) a chrání tak před uklouznutím na námraze či jiném kluzkém terénu (drobné kamení, mokrá tráva atd.). Opět existuje více typů těchto návleků – nejčastějšími materiály je silikon a řetězy spolu s protiskluzovými bodci. Řádově se ceny pohybují v rozmezí sta korun až tisíce, přičemž nejdražší „nesmeky“ jsou vyrobeny ze speciálního materiálu a určeny k zimnímu běhání a pohybu na horách.