Vybíráme kvalitní dětský spacák ve 3 jednoduchých krocích

Vybíráme kvalitní dětský spacák ve 3 jednoduchých krocíchI přesto, že noční teploty ještě nejsou nikterak závratné, řada z nás již pomýšlí na grilování pod modravou oblohou nebo rodinné výlety se svými nejbližšími. Pokud je to i váš případ, jistě nám dáte za pravdu, že výběr kvalitního outdoor vybavení stojí nejen peníze, ale zejména čas a vaše úsilí. Pokud vybíráte oblečení, obuv, spacáky či další nezbytnosti pro sebe, máte výběr vždy o něco snazší, než v případě výběru outdoorového oblečení a doplňků pro své nejbližší. V několika předchozích článcích jsme se zmínili o tom, jak vybrat kvalitní trekové hole nebo pohodlnou obuv, která vás nenechá „ve štychu“ ani za sebevíce nepříznivých podmínek. Zmínili jsme se také o čelovkách a některé z nich jsme podrobili přísnému srovnávacímu testu. Dnes se do našeho hledáčku dostávají dětské spacáky, s jejichž výběrem si poradíme na následujících řádcích.

Krok č. 1: občasná nebo pravidelná outdoor aktivita?

Vyrážíte s dětmi pod stan pravidelně? Nebo jste rádi, že se někam „vykopetejednou za rok během hlavních prázdnin? V případě první varianty se vyplatí do dětského spacáku pořádně zainvestovat. Nechcete přece, aby se vaše dítko klepalo zimou nebo naopak omdlévalo vedrem.
Pokud pod stan vyrážíte pouze sporadicky, s výběrem spacáku si zpravidla příliš hlavu lámat nemusíte. Obvykle stačí pořídit dětský spacák v akci a máte vystaráno. My ovšem pracujeme s první variantou, kterou je pravidelné stanování v kruhu rodinném a pro tu obyčejný spacák za několik korun opravdu nestačí.

Krok č. 2: velikost vs. tepelná izolace

I přesto, že je fráze „na velikosti nezáleží“ neustála opakována a donekonečna omílána, v případě výběru kvalitního dětského spacáku se jí příliš nevyplatí řídit. Žádný spacák sám o sobě teplo nevyrobí, vždy tak působí jako izolant tepla, které v něm vytvoří člověk.

Pokud dítko uložíte do dospělého spacáku nebo spacáku výrazně většího než je jeho postava, jeho vnitřek se hůře a později vyhřeje. To samé platí také v případě, kdy dítko usíná ve spacáku, z něhož už poněkud vyrostlo. Tepelný komfort zde také nebude dostatečný. Proto se vyplatí vybírat takové spacáky, které odpovídají věku, ale i postavě dítěte.

Krok č. 3: zip nezatracujte

Ačkoli díky zipu může teplo ze spacáku unikat, pořizovat spacák bez něj se také příliš nedoporučuje. Nejen dospělí, ale zejména děti se v něm totiž nemusí cítit dobře. Nemohou se jen tak jednoduše rozepnout a v případě horka vyvětrat a mohou se cítit poněkud „svázání“.

Proto raději preferujte spacáky, které jsou vybaveny praktickým zipem. Teplo, které tímto místem uniká, perfektně vyvažují výhody, jež jsou s tímto typem spacáku spojeny. Aby se vaše dítko v jeho útrobách cítilo opravdu komfortně, nezapomeňte jej podložit kvalitní karimatkou perfektně izolující tělo spáče od studené země. Více o jednotlivých druzích karimatek a jejich výběru se dočtete zde.