Jak správně používat trekové hole při trekování?

trekking2Trek je dlouhý pěší výlet do oblastí, kde nenajdete běžné dopravní prostředky. Trekking by neměl být zaměňován s horolezectvím. Termín „trek“ pochází z afrikánštiny a doslova znamená táhnout nebo cestování. Toto slovo se poprvé objevilo v angličtině v polovině 19. století a znamená dlouhou svízelnou cestu, většinou pěšky. U trekkingu můžete používat spoustu sportovních pomůcek, jakými může být speciální obuv, trekové hole, trekové kolo, oblečení a další. Jak tedy správně používat trekové hole při trekkingu?

Začátky chůze s trekovými holemi

V České republice je chůze s trekovými holemi velice snadná a je zde také nepřeberné množství míst, kam vyrazit. Ovšem žádný začátek není snadný, a to i chůze o trekových holí. Pokud jste naprostými začátečníky, budete mít rozhodně nejlepší začít pod vedením vyškoleného instruktora, který vám poradí se správnou technikou a hned od začátku si tak osvojíte správnou techniku. Takto nabitý kvalitní základ vám dodá jistotu a přinese radost z pohybu.

Nordic Walking, nebo-li severská chůze

Nordic Walking je běžná chůze, při které si vypomáháte trekovými holemi. Toto nové sportovní odvětví se zrodilo ve Finsku, kde se Nordic Walking velice rychle vyvinul. Nordic walking se v podstatě vyvinul z lyžařského běhu. A z původního Nordic Walkingu se již vyvinulo spoustu dalších sportů, jakými jsou Nordic Snowshoeing, Nordic Blading, Nordic Running, Nordic Cruising nebo Nordic Winter Walking. Nordic Walking můžete provozovat kdekoliv po celý rok.

Při praktikování Nordic Walking se zaměřte zejména na koordinaci pohybů rukou a nohou s trekovými holemi a na ruce, které udávají rychlost chůze. Pokud chcete jít spíše pomalu, dělejte krátké kroky a naopak, chcete-li jít rychle, dělejte dlouhé kroky. Tělo by mělo být nakloněno podle rychlosti chůze. Čím půjdete rychleji, tím se náklon těla vpřed bude zvětšovat. Pokud tedy půjdete rychleji, tělo bude nakloněno dopředu, při pomalé chůzi půjdete téměř vzpřímeni. Hlavu mějte v mírném předklonu, brada je vždy mírně zasunutá a váš pohled tak bude směřovat dopředu. Ramena se snažte mít posazena dozadu a dolů. Prsty pevně svírejte rukojeť, ovšem v závěrečné fázi odpichu dlaň mírně otevřete.

Nordic Walking do kopce

Pokud jdete do kopce, je trup předkloněn více, kroky jsou delší, více zapojujete svaly horní poloviny těla a intenzivněji zapojujete i svaly zadní strany stehen. Používáte-li trekové hole správně, významně odlehčujete dolním končetinám, které jsou nejvíce zatíženy. Jste-li začátečník, raději vyzkoušejte chůzi do mírného kopce, kde si nacvičíte správné používání trekových holí.

Nordic Walking z kopce

Během chůze z kopce rozhodně dělejte menší kroky. Těžiště vašeho těla je během sestupu snížené a kolena jsou po celou dobu pokrčená. Odpich trekovými holemi je při chůzi z kopce méně výrazný. Holemi při sestupu moc nemáchejte a mějte se blízko těla v případě nečekaného pádu.

Nordic Blading, nebo-li letní lyžování

Nordic Blading je sport, který se vyvíjí v posledních letech a začíná se rozšiřovat i do České republiky. Jedná se o bruslení na kolečkových in-line bruslích s trekovými holemi. Při jízdě vyvíjíte stejný pohyb jako při běžkování na sněhu. Oproti běžnému in-line bruslení máte lepší stabilitu, dosáhnete vyšší rychlost, také vyjíždění do kopce je podstatně snadnější a v neposlední řadě také nakonec pocítí menší únavu nohou. Pokud byste chtěli začít provozovat tento sport, můžete začít na svých běžných in-line bruslích. Tento sport můžete provozovat na všech typech cest, kde se dá jet na in-line bruslích. Rozhodně ale nezapomeňte na vhodné vybavení, jako je helma a chrániče, protože rychlost, kterou dosáhnete, bude značně vyšší než při běžném bruslení.

Nordic Winter Walking, nebo-li zimní severská chůze

Nordic Walking můžete provozovat za každého počasí, i za každého ročního období. Můžete tedy chodit i v zimě. Nordic Winter Walking má velkou výhodu v tom, že vám trekové hole poskytnou oporu při chůzi na sněhovém nebo zmrzlém povrchu. Vyhnete se tak nepříjemným pádům. Nordic Winter Walking mohou opět provozovat všichni všech věkových kategorií, tak jako u Nordic Walking.