Horolezci, horolezkyně, horolezčata…

Horolezci, horolezkyně, horolezčata…Horolezectví je disciplínou, při které tuhne krev v žilách i těm největším tvrďákům. Při výstupu do oblačných výšin zažívají horolezci pocity strachu, ale i nevýslovného štěstí a jistého druhu pokory vůči přírodě a skladním masivům. Pokud jste této adrenalinové zábavě, chcete-li sportovní disciplíně, propadli i vy, pak nám jistě dáte za pravdu, že kvalitní vybavení je při této aktivitě zcela nezbytné. Zlomený nos na fotbale nebo tenisový loket lze v průběhu času napravit, ovšem pád z několika metrové výšky mívá často fatální dopady nebo doživotní následky. Ještě před tím, než vyrazíte zdolávat horské velikány, ujistěte se, že je součástí vaší horolezecké výbavy kvalitní dynamické lano pro horolezce.

Specifika horolezeckého lana

Lana pro horolezce jsou v současné době nejčastěji vyráběna ze specifického materiálu nesoucí název polyamid. Polyamid se vyznačuje značnou pevností v tahu a elasticitou. Jádro lana je vyplněno několika snopy s pravým a levým kroucením. Kromě toho je horolezecké lano tvořeno také opletem, jenž bývá často vyveden v kontrastních barvách. Tuto specifickou vlastnost oceníte zejména během nepříznivého počasí nebo v průběhu zimní sezóny, kdy je hledání zasněženého lana velmi častou horolezeckou aktivitou.

Jak poznám kvalitní lano?

Pokud si chcete být opravdu jistí, zda je lano kvalitní, informujte se, jaké materiály jsou jeho součástí, jak velká je pevnost lana v tahu a jaká je jeho životnost. Vsázejte na moderní materiály, mezi které patří již výše zmíněný polyamid, a rozhodně zapomeňte na experimenty v podobě neprověřených výrobků. Pokud s horolezectvím teprve začínáte, informujte se u zkušenějších kolegů nebo přímo u prodejce, který by vám měl ochotně odpovědět na všechny vaše otázky. Po zakoupení zkontrolujte pevnost a kvalitu lana a mějte na paměti, že ani ten nejkvalitnější výrobek nevydrží věčně. Lana pro horolezce sice vydrží více, než například sisalové lano, ovšem každým výstupem se jeho kvalita pomalu, ale jistě snižuje. Proto je důležité horolezeckou výbavu průběžně kontrolovat.