Jak vybírat ponožky do trekových bot

2Kvalitní a dobře padnoucí ponožky jsou stejně důležité jako kvalitní treková obuv nebo trekové hole. Ponožky jsou důležité v každém ročním období a na každou aktivitu. Proto byste je měli pečlivě a správně vybrat. V oblasti outdoorového vybavení začínají ponožky zaujímat významné místo.

Materiál ponožek

Dříve byly ponožky vyrobeny jen z vlny nebo bavlny. Dnes se vyrábí i speciální ponožky z různých materiálů, které lépe odvádí vlhkost, regulují teplotu a výborně sedí na noze. Hodně používaným materiál je vlákno CoolMax©. Toto vlákno má výbornou stálost při praní i sušení. V některých ponožkách se můžete setkat i s nenasákavým teflonem.

Jaký typ ponožek vybrat?

V dnešní době je několik typů ponožek. Na trhu můžete najít ponožky trekové, termoponožky, cyklistické, lyžařské či běžecké. Ponožky si vybírejte buď podle ročního období, do kterého budou určeny, nebo podle účelu použití, nebo podle užité technologie výroby. Velkou nevýhodou je fakt, že neexistují žádné univerzální ponožky, které by se daly použít ke všemu. Vybíráte-li si tedy ponožky podle ročního období, máte tři možnosti, a to lehké letní ponožky, zimní a teplé ponožky a víceúčelové ponožky. Pokud vybíráte ponožky podle užité technologie výroby, v obchodech můžete najít jednodruhové ponožky, tedy ponožky z jednoho druhu vlákna, vícedruhové ponožky a speciální ponožky, které jsou například antibakteriální.

K čemu tolik druhů ponožek?

Hlavním účelem nošení ponožek je absorpce potu a odvod přebytečné vlhkosti buď do jiných míst ponožky, nebo ven z boty. Některé ponožky jsou dokonce vybaveny minikanálky, které účinněji odvádějí pot směrem nahoru k lýtku. V závislosti na využití ponožek bývají některé na mnoha místech zesíleny, například na špičce, patě, klenbě, holeni, spodní či nártové části. Díky tomuto zesílení je noha při chůzi lépe chránění a není tedy vystavená bolestivým otlakům nebo puchýřům. Pro ještě lepší stabilitu jsou některé typy ponožek doplněny o pásky z lycry, které lépe drží ponožku na noze, zabraňují jejímu přetáčení a sklouzávání. Dalšími speciálními doplňky ponožek mohou být i lycrové objímky paty.

Typy ponožek

Podle technologie výroby, účelu použití a ročního období, do kterého jsou ponožky určeny, můžete je rozdělit do několika typů. Pro zlepšení odvodu vlhkosti se používají spodní ponožky. Ty můžete využít pod silné ponožky do trekových bot. Dalším typem jsou ponožky do sandálů. Jedná se o nízké ponožky, vyrobené z materiálů, které zajišťují dobrý odvod vlhkosti. Tento typ ponožek je většinou zesílen v místech, kde se dotýká pásků. Na trhu se dále můžete setkat s ponožkami do cyklistických bot. Opět se jedná o nižší ponožky, které jsou zkonstruované tak, aby co nejefektivněji odváděly pot. Někdy mají i zvýšenou patu. Pro běh jsou nejvhodnější speciální ponožky do běžeckých bot. Tyto ponožky jsou středně vysoké, opět zkonstruované pro nejrychlejší odvádění potu od chodidla. Ponožky do běžeckých bot mají zesílená chodidla, a to hlavně na patě, aby lépe tlumily náraz při dopadu, a dále na špičce, aby usnadnily odraz a ochranu chodidla. Do trekových bot se můžete v obchodech setkat se dvěma variantami ponožek. Těmi jsou letní a zimní ponožky. Letní ponožky do trekových bot jsou vysoké, středně tlusté a prodyšné. Zimní ponožky jsou oproti těm letním silnější, hřejí a opět jsou poměrně vysoké. I na lyžování a jiné zimní sporty se dají pořídit speciální ponožky. Tyto ponožky jsou většinou zatepleny, mají vyztužený nárt a jsou opět vysoké. Pokud jste naopak zastánci vodních sportů, pro vás jsou určeny neoprenové ponožky, které chrání nohy před prochlazením.

Jak se o ponožky správně starat?

V obchodech najdete velké množství přípravků na praní a následné ošetření outdoorového oblečení, které můžete použít i na ponožky. Prací programy volte tak, jako byste prali vlnu nebo jiné jemné textilie. Aviváže raději nepoužívejte, protože můžou znehodnotit vlastnosti ponožky, anebo ji dokonce roztáhnout, že už na noze nebude správně sedět.