Cyklistický stan na kolo. Jaké by měl mít parametry?
Cyklistika a stanování to k sobě jde jako svíčková a karlovarské knedlíky. Pokud patříte mezi milovníky zdolávání cykloturistických tras, jistě nám dáte za pravdu, že občas se výlety protáhnou do pozdějších večerních, či nočních hodin a vy řešíte problém s ubytováním. Díky cyklo stanům je možno tento problém vyřešit jednou pro vždy. Na následujících řádcích vás seznámíme s parametry, které by měl stan na kolo splňovat.
Základen je nízká hmotnost
Při zdolávání kopců většině cyklistů stačí zátěž jejich těla. Představit si takový výšlap s desetikilovým stanem na nosiči je sázka na jistotu kolapsu. Základní parametrem, který by měl každý cyklo stan splňovat je nízká hmotnost. V dnešní době se již můžete setkat se stany, jejichž hmotnost nepřekročí dvě kila. Nejčastěji se však váha takovýchto stanů pohybuje v rozmezí 3 – 5 kil. Ultralehké stany na kolo jsou vyráběny z kvalitních materiálů a jejich základovou konstrukci tvoří převážně dural. Dural (chcete-li duraluminium) je slitinou hliníku, mědi, hořčíku a manganu. Oproti klasickému hliníku, který tvoří jeho podstatnou část, je tento materiál nepatrně těžší, ale 4x – 5x pevnější. Mezi hlavní výhody duralu patří jeho snadná opracovatelnost, pevnost a chemická stálost.
Snadné rozložení a složení
Po náročné a dlouhé cestě se vám už určitě nebude chtít složitě skládat stan se třemi předsíněmi, kuchyňkou a dvěma ložnicemi. Proto je na cyklotoulky vhodné vybírat stany méně komplikované a jednodušší konstrukce. Nejčastěji se můžete v tomto ohledu setkat se stany typu „áčko“, tunel nebo se stany s jedno prutovou konstrukcí. Takový stan máte postavený během několika mála minut a složený za ještě kratší dobu. Není výjimkou, že u modernějších stanů může být opěrnou konstrukcí vaše kolo.
Praktické stany s kolárnou
Situace, kdy cyklista postavil stan, zanechal své kolo v jeho bezprostřední blízkosti, oddával se zaslouženému odpočinku a ráno neměl na čem odjet bohužel nejsou (zvláště v České republice) výjimkou. S touto problematikou si zvládnou poradit speciální stany na kolo, jejichž součástí je menší ložnička i předsíň, do které se vleze kolo vaše i kolo vašeho parťáka. Stany lze samozřejmě z vnější strany uzavřít. Získáte tak jistotu, že vašeho cyklo miláčka vám během noci žádný nenechavec neodcizí.
Odolnost vůči větru a dešti
Každý stan by vám měl poskytovat během odpočinku dostatek komfortu. Pro své výlety si proto vybírejte pouze stany vyrobené z kvalitních materiálů, které odolají dešti i poryvům větru. Probudit se s bolestí v krku a kašlem a následně absolvovat návrat na kole směrem k domovu totiž není příliš efektivní. Při větším slejváku samozřejmě vnější stan promokne, ale v případě zvolení kvalitnějšího výrobku stéká voda po jeho vnitřní straně až na zem a vnitřní stan zůstane tedy zcela v suchu. Kvalitnější stany „zvládnou“ v případě nouze i sbalení za mokra a následné vysušení v pohodlí domova.
Aby stan dýchal
Při výběru stanu na kolo se zaměřte také na materiál, ze kterého je vyroben vnitřní plášť. Dbejte na to, aby byl tento materiál prodyšný a umožňoval dostatečné provětrávání. Váš stan by měl být vybaven dvěma – ideálně i více větracími otvory ve střešní konstrukci. Tyto otvory musí být v případě deště nebo nepříznivého počasí možné pochopitelně uzavřít.
Nakupujte chytře
Při koupi nového cyklo stanu nezapomeňte zohlednit výše uvedené faktory. Pokud budete při nákupu přikládat největší význam ceně nového stanu, můžete si pěkně naběhnout. Ne vždy znamená vysoká cena kvalitu a toto pravidlo platí samozřejmě i naopak. Výběr kvalitního stanu je zárukou bezchybných zážitků, na které budete i v průběhu let s úsměvem na tváři vzpomínat.