Na co se zaměřit při výběru spacáku

Ať už vyrážíte přespávat do přírody pravidelně anebo jen jednou za čas, kvalitní spacák využijete vždy. Zapomeňte na levné zboží a raději si vyberte takové, které vám vydrží a hlavně dobře poslouží. Poradíme vám, jak na to.
 

Teplotu vybírejte podle sezóny

 
Při nákupu nového spacího pytle záleží, v jakých podmínkách ho budete využívat. Chystáte se na zimní trek anebo budete spát v červenci v prázdninovém kempu?

  • Letní spací pytel – Tento typ využijete zejména v teplých letních měsících, tedy od června do srpna. Jejich výhoda je, že jsou velmi lehké a při pěší turistice se vám nepronesou.
  • Zimní spací pytel – Pokud plánujete spaní ve spacáku od podzimu do jara, sáhněte po zimním typu, který vás udrží v teple.
  • “Třísezónní” spací pytel – V takovém spacáku vám bude dobře od jara do podzimu, oproti letnímu typu je ale o něco těžší.

Výše uvedené rozdělení často stačí pro hrubou orientaci. Pokud se ale chcete řídit přesnějšími hodnotami, zaměřte se na teplotní určení. To se rozděluje podle pohlaví, pro ženy platí teplota komfortní, pro muže teplota limitní. Uvedená teplota značí, že při ní by měl muž nebo žena přespat bez problémů.
 

Jakou zvolit náplň

 
Dále byste se při výběru měli zaměřit na náplň spacáku. Máte zvolit péřovou nebo raději syntetickou? Obecně platí, že výhody péřového spacáku využijete zejména ve větší zimě a suchých mrazech. Peří funguje jako skvělý izolant a při stejných izolačních vlastnostech vám poskytne nejnižší hmotnost a zároveň se dá velmi rychle sbalit. Nicméně je velmi náročný na údržbu, promočený péřový spacák někdy musíte sušit až dva týdny. Protože se peří složitější získává a zpracovává, odráží se to také na ceně tohoto typu spacáku.
 

Syntetická vlákna se oproti tomu mnohem snadněji udržují a oceníte je zejména ve vlhčím prostředí. Navíc tuto volbu uplatní alergici. Čím vyšší míru izolace ale požadujete, tím větší hmotnost spacák bude mít oproti tomu péřovému. Spacáky ze syntetických materiálů se nejlépe hodí jako “třísezónní”, můžete je tedy využít od jara do podzimu. Záleží na vás, zda je pro vás důležitější nosit lehčí zátěž na zádech a nevadí vám vyšší pořizovací cena anebo nechcete strávit příliš mnoho času náročnou údržbou.
 

Na tvaru záleží

 
Jedním z dalších kritérií je tvar a konstrukce spacího pytle. Tyto charakteristiky také rozhodují o teplotním určení. Nejjednodušším typem je dekový spacák, který se hodí do nenáročných podmínek jako je spaní v kempu nebo na chalupě. Nejlépe využívá prostor mumiový spací pytel, který zároveň efektivněji brání úniku tepla. Majitelé silnějších nebo netypických postav využijí rozšířené mumie. Naopak pružné mumie mnohem lépe kopírují vaše tělo a více vás zahřejí.
 
Při výběru vyzkoušejte i kapuci spacáku, aby byla pohodlná a při stažení zůstal vždy otvor pro dýchání před ústy. Tento způsob spaní se ale doporučuje jen pro extrémní podmínky. Lépe uděláte, když v chladnějším počasí budete spát s čepicí na hlavě.  Všímejte si také šití. Komorové šití najdete u péřových spacáků, kterým souží k udržení peří na správných místech. Kvalitní spacák poznáte tak, že se na něm nevyskytují “studené švy”. Takové švy vznikají prošitím tkaniny i náplně skrz naskrz a snadno jimi uniká ze spacáku teplo.
 

Vyberte si správný zip i obal

 
Při odvětrávání v noci a vysoušení spacáku přes den vám poslouží kvalitní zip. Mnohem větší komfort poskytuje obousměrný zip (rozepnete ho z obou konců). Všimněte si také, zda je zip dostatečně překrytý izolující légou. Jedině tak do spacáku nepropustí zimu.
 
Nezapomeňte spací pytel balit do obalu. Ochrání spacák před špínou, mokrem a poškozením. Pokud plánujete jet na vodu, využijete nepromokavý obal. Hlídejte ale, aby se spacák nezapařil. Na treky je praktický kompresní obal se stahovacími popruhy. Při balení je pro spacák vhodnější pěchování než rolování. Během cestování samozřejmě využijete těsný obal, jakmile jste ale doma, spacák uložte volně anebo ve skladovacím obalu, který je dostatečně prostorný.
 
Nepodceňte správný výběr a vyrazte na váš příští výlet do přírody s kvalitním spacákem, ve kterém se vyspíte jedna radost.