Jak vybrat spací pytel?

cestovaniChystáte se vybavit spacím pytlem? Při výběru především záleží do jakých podmínek budete spacák používat. Ideální celoroční spacák, který by vyhovoval všem vrtochům počasí, prostě neexistuje. Přesto se lze maximálně přizpůsobit různému prostředí, podle toho, kam se zrovna chystáte vyrazit. V létě oceníte prodyšnost spacáku, za deštivého počasí nepromokavost, během větru neprodyšnost a v zimě skvělou teplost.

 

Spacák na cesty

Kromě základních vlastností vás bude zajímat spacák cena. Kvalitní značkové spacáky seženete v mnohých skvělých eshopech. Jmenujme například Husky.cz outdoor, Hanibal.cz, Jurek.cz, Prima-spacaky.cz atd. Jestliže vám finanční situace nedovolí kupovat drahé značkové spacáky, najděte si speciální spacáky akce nebo výprodeje, kde seženete široký výběr spacáků od známých firem za příznivější ceny. Pro cestování na kole uvítáte nejlehčí spacák, který se dá výborně sbalit a zabere svým objemem málo místa.

 

Spací pytle do zimy i do tepla

spacakRozhodujícím kritériem k vybírání spacáku jsou teploty, v jakých bude používán. Každý člověk reaguje na chlad jinak. Může se stát, že budete mít s kamarádem stejný spacák Husky a jeden bude v noci pociťovat chlad, druhý hřejivé teplo. Rozdíly však nebudou tak velké, jako kdyby si jeden vzal letní spacák a druhý zimní. Teplotně izolační vlastnosti spacáku určuje hlavně náplň a její schopnost na sebe navázat molekuly vzduchu. Spacáky se dělí na ultraletní, letní, třísezónní a zimní. Ultraletní spacáky využijete během letního času a můžete se spolehnout, že se nebudete potit. Letní spacáky se používají od června do srpna a řadí se k nim ultralehké a lehké spacáky vhodné jako vybavení pro vodáky, cykloturisty a pěší turisty. Třísezónní spacáky si berte na nocování od jara do podzimu. Využijete ho tedy pro většinu roku, ale k záporům patří trochu vyšší hmotnost a větší rozměr. Zimní spacáky se vám přizpůsobí během končícího podzimu a během zimy. Dovedou krásně prohřát celé tělo i během velmi nízkých teplot. Náplně do spacáků tvoří syntetické materiály nebo peří.

 

V současné době stále více vedou v oblíbenosti syntetické materiály pro svou nenáročnost na udržování, a také pro minimum absorpce vlhkosti. Existují různé syntetické náplně (dutá vlákna) s opravdu velkými rozdíly. Nekvalitní vlákno je krátké, trhá se a rozpadá, ale navíc se spojuje i se závadnými pojidly, což vede k různým zdravotním potížím uživatelů. Zázračně nízké ceny jistě lákají, ale značkové materiály od renomovaných výrobců musí splňovat přísné zdravotní a technické normy. Nejlepší dutá vlákna se jmenují Thermolite Extra, Thermolite Extreme, Thermolite, Thermolite Active, Thermolite Plus, Quallo a jiné.

 

spacak-zipZip – Zapínání spacáku

Zapínání spacáku by vás mělo zajímat hlavně po stránce kvality. Tady nepomohou žádné úvahy, jestli zip vydrží. Musíte vsadit na jistotu a brát jenom spací pytle se značkovými zipy (např. YKK, Ws20), protože na mrazivou noc s rozbitým nebo rozjíždějícím se zipem od spacáku nezapomenete jen tak snadno. Zipy by měly být pokryté vnitřní zateplovací légou, aby teplo neunikalo ven skrz zip.

 

Švy

Tak zvané studené švy byste neměli najít ani u spacáků lehčích konstrukcí. Pokud si nejste jisti kvalitními švy, rozevřete spací pytel a podívejte se skrz zip. Prosvítá spacák skrz dírky po jehle? Potom si ho určitě nepořizujte.

 

Velikost spacáku

Jaký spacák zvolit pro vaši postavu? Obecně vyhledávejte spací pytle o cca 35 – 40 cm větší, než činí výška vaší postavy. Bude se vám pohodlně spát a zajistíte si dobrou akumulaci tepla. Obvykle se šijí spacáky s velikostmi 165 cm (pro děti do 130 cm), 195 cm (pro osoby vysoké 165 – 175 cm), 215 cm ( pro jedince s výškou cca 175 -185 cm) a 230 cm pro postavy vysoké od 185 – 195 cm. Objem spacáku pomáhá zmenšit kompresní obal na spacák. Některé dovedou snížit objem až o 40%.

 

Tipy na spacáky:

kvalitni-spacakSpací pytle pořídíte od několika výrobců, jejichž zboží plní obchody v naší zemi. Kvalitu zaručují spacáky od firem Boll, Coleman, Doldy, Ferrino, Hannah, High Peak, Husky, Jurek S+R, Loap, Marmot, Pinguin, Prima, Sir Joseph, Vango nebo Warmpeace.

 

Prima spacáky se vyrábějí v České republice a k jejich výrobě se používají jen nejkvalitnější materiály. Spací pytle Prima z řady Classic používají materiály CLIMASHIELD XP s vyšším obsahem „loftu“ až o 70% než izolace od konkurence. Výborné vlastnosti jsou zachovány i v době, kdy vlákna navlhla. K novinkám pro rok 2013 patří spacáky Prima Light, Summer, Spring a Winter, kde ušetříte několik stovek, i když se zpracováním vyrovnají modelům nejvyšší řady.

 

Spacáky Coleman nabízí druhy pro letní, zimní a třísezónní období. K dispozici jsou mumie, dekové spacáky i dětské spacáky. U většiny spacáků Coleman je součástí kompresní obal ke zmenšení objemu sbaleného spacáku. Spacáky Hannah nabízí také modely určené jenom pro ženy. Dále od firmy pořídíte zimní, letní a třísezónní spacáky. Kompletní sortiment nabízí Husky outdoor shop, kde si můžete užívat výběru z několika řad kvalitních spacáků.