Dámská treková bunda – co by měla splňovat, aby se z výletu nestal horor

bundaJestliže se chystáte na menší výlet či větší túru, kromě bot byste neměli podcenit bundu, kterou si s sebou berete. A že je léto? Pokud jdete do hor, rozhodně to není argument. V horách se, jak známo, rychle mění počasí a nikdo z nás by asi nechtěl absolvovat kilometry pěšky v promoklém tričku. Tím méně ženy. Jak tedy trekovou bundu vybrat, aby při krátké i dlouhé výpravě dobře posloužila?

Parametry a požadavky vyplynou z krátkého zamyšlení

Jen si to představte. Vyrazíte ven – na procházku lesem, do města nebo právě do hor. Dokud svítí sluníčko a větřík vám příjemně čechrá vlasy, všechno je báječné. Najednou se ale zatáhne. Začne hodně foukat. Bunda by tedy měla být větruvzdorná. A potom se spustí déšť, v horším případě liják. Měla by tedy být voděodolná. Pokud ji máme na zimu, určitě by měla sloužit jako izolační vrstva, v každém případě by měla být prodyšná, abychom se v ní po dvou minutách nezpotili jako v kusu igelitu. Samozřejmě by nám měla sedět – neměla by být moc upnutá, ale ani příliš volná, střih by nám měl být příjemný, rukávy by neměly být krátké ani dlouhé. Zkrátka – měla by sedět, aby se nám v ní dobře pohybovalo.

Jak se vlastně oblékat

Základem úspěchu delších výletů – protože u procházek to příliš neřešíme – je tzv. vrstvené oblékání, tzn. je vhodnější obléct si více tenčích vrstev než dvě silné. Odvlékáním nebo přidáváním tenčích vrstev spíše vychytáme nám příjemný stav podle aktuálního počasí. Než si vzít tričko, silnou mikinu, protože nahoře v horách bude zima, a bundu, je vhodnější zvolit nátělník, tričko, slabší mikinu (třeba dvě) a bundu.

Jak zjistit, že je to to pravé

Všechny parametry, které jsme uvedli jako ty důležité, vy vždy měly být uvedeny u každé bundy, samozřejmě by zde měla být i informace o materiálu a nejrůznějších membránách. Vždy se zajímejte o nepromokavost (co nejvyšší vodní sloupec), prodyšnost a tepelnou odolnost. Co se materiálu týče, nejčastěji se k výrobě bund používá bavlna (často v kombinaci se syntetickým materiálem), duté vlákno a samozřejmě oblíbený softshell nebo goretex. Materiálů je mnohem více, ale ne všechny splňují všechny požadavky, které by měly, aby bunda byla v náročnějších podmínkách opravdu vyhovující.

Nepodceňujte výběr trekové bundy, zvláště chystáte-li se v ní podnikat delší a náročnější túry, při nichž bude vaše pohodlí hrát zásadní roli. Správně vybraná bunda je stejně tak důležitá jako například boty nebo batoh. Příjemnou cestu!

Zdroj obrázku: http://goo.gl/mg2pWv