I do přírody můžete být styloví!

oblečení-do-přírodyChystáte se na procházku, na výlet nebo na houbaření do přírody? Můžete jít v normálním oblečení, které doma najdete. Jenže tak máte větší šanci, že se někde o něco zachytnete, že si oblečení roztrhnete, že na sebe nachytáte nějaké klíště nebo že se prostě budete cítit nepohodlně. I do lesa je totiž důležité mít lepší a kvalitnější oblečení, hlavně z hladkého materiálu, aby se na vás žádné klíště nebo jiný hmyz neudržel. Navíc je vhodnější si pořídit oblečení v přírodních barvách, abyste v přírodě splynuli s okolím a neupozorňovali na sebe.

Kalhoty do přírody

Nabídka kalhot do přírody je také široká. Můžete najít z nejrůznějších materiálů, v nejrůznějších barvách a střizích. Zabrousíme-li do oblasti materiálu, nejčastěji se setkáte s kalhotami ze Soft Shellu, z Crux Cotton nebo z Gore-Texu. Výběr materiálu je tedy jen na vás – ve kterém se budete cítit nejpohodlněji, jakou částku jste ochotni za kalhoty zaplatit, a který materiál se vám nejvíce bude líbit. Střih by měl být hlavně pohodlný, abyste se v kalhotách cítili i v náročnějším terénu pohodlně. Navíc se dnes do kalhot zakomponovávají kapsy na GPS navigace a na telefon. Pro pohodlnější nošení se již nesetkáte s kalhoty bez anatomicky tvarovaných kolen. Kalhoty také mívají spoustu vychytávek, jakými jsou například šle, voděodolné zipy, vyztužená mechanicky namáhaná místa, nastavitelné stahování kolem kotníků, nebo ultra lehký materiál, díky kterému jsou kalhoty velice lehké, či dokonce rychleschnoucí materiál.

Bundy do přírody

Ani výrobci bund nezaostávají pozadu! Ti nabízejí hned minimálně osm materiálů, ze kterého bundy vyrábějí, a to Windstopper, Soft Shell, Dermizax, Active Shell, Gore-Tex, PTX membrane, fleece a Aquacore. Každý z materiálů má různě vlastnosti. Proti dešti a vlhkosti nejvíce chrání Aquacore. Naopak proti chladu fleece. A proti větru vás nejlépe ochrání Windstopper. Je tedy opět hlavně na vás, jakou funkci by měla bunda plnit a podle toho si vybere materiál, ze kterého bude bunda vyrobena. Chcete-li navíc, aby vás bunda například kromě deště ochránila proti chladu, je lepší si vybrat bundu s fleecovou podšívkou, nebo se syntetickou kožešinou. Můžete tedy najít i bundy, u kterých se materiály různě kombinují. Navíc se u některých typů můžete setkat s nakombinovanými kapsami, s pásem proti vniknutí sněhu pod bundu, s vestavěným integrovaným ventilačním systémem v podpaždí, s anatomicky tvarovanými rukávy a s kapucí s nastavením velikosti v límci.

Trička do přírody

V neposlední řadě si určitě pořiďte i tričko do přírody. To se nejčastěji vyrábí z bavlny nebo z tzv. funkčních materiálů, které lépe odvádějí přebytečnou vlhkost a pot. Tričko můžete mít jak s dlouhým, tak i s krátkým rukávem. Zde je opět pouze jen na vás, do jakého počasí a hlavně do jaké teploty v něm budete chtít chodit. Barvy se doporučují zelená, hněda nebo béžová, abyste splynuli s okolím. Pokud jde o velikost, je lepší mít tričko, které vám opravdu perfektně padne, protože zbytečně velké tričko by se mohlo někde o něco zachytnout a následkem toho třeba roztrhnout. Ale ani menší velikost, která vás bude stahovat, není nejvhodnější. Raději tedy rozvážně a precizně vybírejte, než abyste pak byli nespokojeni. U triček se většinou s nějakou speciální vychytávkou nesetkáte. Jedinou vychytávkou je kvalitní materiál.

Mikiny a vesty do přírody

Jako poslední bychom zde rádi zmínili mikiny a vesty do přírody. U nich se můžete setkat s materiály jako je fleece, vlna, jehněčí vlna nebo polyester. Mikina by vás totiž měla prvotně zahřát. Nemá tedy vlastnosti jako je ochrana proti dešti, větru či vlhku. U mikin nebo vest nemusíte až tak řešit její velikost, protože se předpokládá, že pod ní budete mít minimálně ještě nějaké tričko. Barevná škála se opět pohybuje okolo přírodních barev, které vás v přírodě perfektně zamaskuje.