Proč je lepší dvouvrstvá karimatka

IMGP1776 Mít úžasný kvalitní spacák ještě neznamená, že se budeme uprostřed přírody cítit jako v bavlnce. Kromě něj potřebujeme totiž ještě něco, co bude perfektně izolovat a nepustí k nám chlad ze země. Nejlépe karimatku, a to dvouvrstvou.

Tlustá karimatka neznamená dobrou izolaci

Přesně tak. Pokud si vybereme pěnovou karimatku s tloušťkou i 15 mm, můžeme mít pocit, že se nás chlad země pod námi nebude týkat. Můžeme být ale nepříjemně překvapeni. Poležení na takové karimatce možná bude pohodlné, ale rozhodně nemá její měkkost s izolací nic společného. A nemysleme si, že izolace je potřeba jen při extrémním spaní na sněhu. I v létě je v noci od země občas pěkná zima.

Dvě vrstvy jsou více než jedna

Zní to možná trochu hloupě, ale v těchto slovech se ukrývá důležité poselství. Pokudse vydáváte do náročnějších podmínek nebo jen tušíte, že karimatka dostane za váš pobyt v přírodě co proto, je nasnadě pořídit dvouvrstvou karimatku. Je totiž odolnější proti mechanickému poškození než ta jednovrstvá.

Poznávací znamení – barva a cena

Dvouvrstvé karimatky mají většinou poznávací znamení – každá vrstva má jinou barvu a jinou hustotu materiálu. Z jedné strany může být ještě opatřena aluminiovou fólií pro lepší izolaci. Dvouvrstvé karimatky bývají dražší než jednovkarimatka2rstvé, dají se ale sehnat i za sto korun.

Závěrem

Při výběru karimatky bychom měli samozřejmě nejprve zvážit to, jak ji budeme využívat, zda chceme, aby nám vydržela déle než jednu sezónu, případně dokonce jeden několikadenní pobyt v přírodě. Dalším důležitým faktorem při výběru je i to, jestli se pohybujeme autem, pěšky nebo na kole. Od toho se totiž pravděpodobně odvíjí váha karimatky, kterou jsme schopni akceptovat. Poté je třeba zvážit, zda si připlatíme za to, že spíše neprochladneme, než že pobyt v lůně přírody omarodíme. Poslední ukazatelem je cena, kterou jsme ochotni zaplatit.