3 modelové případy, jak vybrat tu nejlepší karimatku – najdete se?

3 modelové případy, jak vybrat tu nejlepší karimatku – najdete se?Milujete výlety po tuzemských i zahraničních horách? Rádi zdoláváte horské vrcholy nebo si jednoduše čas od času vyrazíte s rodinou či partou přátel pod stan? Pak nám dáte jistě za pravdu, že jednou z nezbytných součástí vašeho batohu je i karimatka. Na tomto místě ovšem musíme podotknout, že není karimatka jako karimatka. Pokud se chcete každé ráno cítit odpočinutí a vyspalí, vyplatí se její výběr nepodceňovat. Máme pro vás 3 modelové případy, jak postupovat při výběru.

 

Modelový případ č. 1 – sváteční cestovatelé

 

Vydáváte se pod stan jednou za rok, protože vás kempování v přírodě zrovna dvakrát nenaplňuje? Pak je zbytečné utrácet za novou karimatku polovinu své výplaty. Při výběru sázejte zejména na skladnost, výšku karimatky a její pevnost. Pokud karimatku použijete pouze jednou ročně, nemusíte vybírat z nadčasových materiálů ani profi karimatek, které jsou součástí vybavení zkušených horolezců. V pohodě vám postačí obyčejná „pěnovka“, na které jednu či dvě noci spolehlivě a bez úhony přečkáte.

 

Modelový případ č. 2 – nadšení turisté

 

Pokud na hory či do kempu vyrážíte více, než 2x ročně, vítejte v druhé skupině cestovatelů! V tomto případě již jistě budete klást důraz na komfort, který by vám měla karimatka poskytnout. Ono spát týden na promáčené karimatce, přes níž jde cítit každý – byť i sebemenší kamínek – není asi nic příjemného. Proto zmapujte nabídku na trhu a seznamte se s vlastnostmi jednotlivých karimatek, na které můžete narazit. Vybírat můžete z klasických pěnovek, které mohou být vyrobeny z materiálu označeného jako PE nebo EVA. První zmíněný materiál je podstatně méně kvalitní, než materiál EVA. Nutno ovšem podotknout, že karimatky vyrobené z materiálu EVA vaší peněžníku zatíží mnohem více, než klasické polyetylenovky. Na druhou stranu však dražší varianta karimatek poskytuje nejen lepší izolaci od země, ale též nesrovnatelný komfort a pochlubit se může i delší životností.

 

Modelový případ č. 3 – profi sportovci, nadšení milovníci trekingu a horolezci

 

Do poslední skupiny spadají všichni ostatní sportovci, horolezci, nadšenci do trekingu a další cestovatelé obrážející skalní masivy, ale i bohem a lidmi zapomenuté krásy naší republiky, potažmo planety. V tomto případě vás již klasická pěnovka rozhodně neuspokojí. Je sice fajn ji mít sebou v případě největší nouze, efektivnější řešení ovšem představují samo nafukovací karimatky. Takovéto karimatky jsou tvořeny pěnovým materiálem s otevřenou strukturou pórů, který obklopuje nepropustná látka s ventilem na jednom z rohů. Jakmile je materiál uvolněn, začne do sebe nabírat vzduch a karimatka se během několika mála chvilek nafoukne. Mezi největší výhody samonafukovaček nepochybně patří komfort, perfektní izolační vlastnosti, ale i menší objem. Nevýhodami je pak vyšší hmotnost, náchylnost k poškození (např. propíchnutím) a poměrně vysoká cena.

 

Kde karimatky vybírat?

 

Pokud patříte do první zmíněné skupiny, je prakticky jedno, kam pro karimatku zamíříte. Turisté, které jsme zmínili v druhé a třetí skupině by ovšem měli karimatku kupovat výlučně u známých a ověřených prodejců či outdoorových prodejnách, kde se mohou v případě potřeby poradit s vyškoleným profesionálem, popřípadě si karimatku „na vlastní záda“ odzkoušet.