Naučte se orientovat čistě podle přírody. Poradíme vám, jak na to

Orientovat se v přírodě s mobilem, buzolou nebo kompasem jde snadno. Co když se ale mobil vybije, buzolu i kompas necháte doma (nebo žádné nemáte) a ztratíte se uprostřed lesa? Buďte připraveni dříve, než se tak stane, a naučte se spolu s námi orientovat čistě podle přírody.
 


 

Před cestou

 
Ještě než vyrazíte za dobrodružstvím, měli byste vědět, kudy vaše cesta povede. Proto si důkladně nastudujte trasu a její okolí v mapě a mapu si sbalte s sebou. Naučte se s mapou pracovat tak, abyste uměli určit svou polohu a mapu vždy správně natočit. Ideálně si trasu zkuste i zapamatovat pro případ, že mapu ztratíte. Doporučujeme s sebou také nosit hodinky, podle kterých můžete určit světové strany podle slunce. Jak na to, vám vysvětlíme níže.
 

Na co vždy myslet

 
V přírodě si neustále všímejte, kudy jdete a kde je vaše trasa na mapě. Mějte představu o světových stranách tak, abyste je kdykoli uměli co nejpřesněji určit.
 

Jak určit sever podle hodinek

 
Jste na výletě v přírodě, je sice krásně, ale vy jste se ztratili. Nemáte s sebou mobil, buzolu ani gps. Co teď? Vytáhněte ruku z kapsy a zaměřte polohu podle hodinek. Natočte je tak, aby malá ručička ukazovala na Slunce. Úhel, který uvidíte mezi malou ručičkou a dvanáctkou, rozdělte na půl. Tato osa vám ukazuje na jih. Pozor ale na letní čas – rozhodující je ten středoevropský a podle něj je o hodinu více.
 

Jak určit sever podle Slunce

 
Když u sebe zrovna nemáte hodinky, můžete to zkusit jinak. Tedy v případě, že alespoň tušíte, kolik je přibližně hodin. O Slunci totiž víme, že se pohybuje od východu k západu, v poledne je na jihu a zapadá na severozápadě (v létě) a na západě nebo jihozápadě (v zimě).
 

Jednoduše řečeno, v 6 hodin ráno je Slunce na východě, v 9 už na jihovýchodě, ve 12 na jihu, ve 3 hodiny odpoledne na jihozápadě a v 6 večer na západě. Pokud víte, kolik je hodin, tak také poznáte, kterým směrem je slunce.
 

Co dělat, když nevíte přesný čas

 
Netušíte, kolik je zrovna hodin? Vyzkoušejte metodu konce stínu. Poznáte díky tomu přibližně směr východ-západ a z něj pak i ostatní směry. Jak na to?
 

Do země zabodněte delší klacek a podívejte se, kam dopadá jeho stín. Vrchol stínu si označte (kamenem, klacíkem). Počkejte, až se stín znovu posune a opět označte jeho vrchol. Když tyto dva body spojíte, získáte směr západ-východ. Bod, který jste označili jako první, směřuje na západ.
 

Jak se orientovat podle hvězd

 
Bloudíte lesem tak dlouho, až nastala noc? Pokud není úplně zataženo, můžete směr snadno určit podle hvězd, konkrétně podle Polárky (Severky). Ta se nachází, jak název napovídá, na severu. Najdete ji tak, že pětkrát prodloužíte vzdálenost zadních kol Velkého vozu.
 

Poznejte směr podle přírodních úkazů

 
Když slunce nesvítí a hvězdy nejdou vidět, pořád máte ještě pár způsobů, jak se v přírodě zorientovat. Všímejte si například osamělých stromů. Ty mívají kmen porostlý mechem nebo lišejníkem ze severozápadní strany. Také kůra těchto stromů je na severozápadě hrubší. A jejich koruny jsou nakloněny na jihovýchod.
 

Pařezy na severu mívají hustší kruhy (léta), na jihu bývají naopak řidší. Mraveniště mají směrem na sever strmější svah a na jih mírnější.
 

Máte-li ve svém okolí včelí úl, poznáte podle něj, kterým směrem je jih. Na tuto stranu jsou totiž úly obráceny. Ptačí budky zase bývají umístěny otvorem k východu. Slunečnice se otáčí stále za Sluncem, a to i v případě, že je zataženo. Pokud cestujete na přelomu zimy a jara, zapamatujte si, že na jižních svazích taje sníh dříve.
 

Nezoufejte, když se vám vybije telefon a naučte se orientovat podle přírody. Není to nic složitého a může vám to přijít vhod!