Jak správně pečovat o péřový spacák a spacák z umělého vlákna? Neuvěříte, jaká je to věda!

Jak správně pečovat o péřový spacák a spacák z umělého vlákna? Neuvěříte, jaká je to věda!To, že máme důkladně pečovat o svou trekovou obuv, funkční termo oblečení, ale třeba také stan jistě všichni víme. O tom, že je neméně důležité pečovat také o spacáky, však již ví pouze málokdo. Takový spacák je bezvadným společníkem na dlouhých cestách i horských výšlapech. Zahřeje a pobyt v něm dodá člověku energii na další cestu. Aby ovšem takový spacák plnil funkci, pro kterou byl vyroben, je potřeba mu věnovat dostatečnou a kvalitní péči. Jak o takový spacák pečovat bude předmětem následujících řádků.

Jakmile spacák doneseme domu

 

 

Spacák byste měli vždy vybírat a nakupovat pouze ve specializovaných e-shopech nebo u známých prodejců outdoorového vybavení. Chcete-li aby vám sloužil po mnoho dlouhých let, vsaďte na kvalitní a vysoce funkční materiály i perfektní izolaci. Jakmile spacák přinesete z obchodu domů, v žádném případě jej nenechávejte složený v původním obalu. Ačkoli takto uskladněný spacák budí dojem kompaktního společníka, přílišným skládáním se jeho vlákna zbytečně ničí. Proto jej z obalu vyndejte a rozprostřete na volnou plochu. Spacák můžete též zavěsit na ramínko za pomocí speciálních poutek, kterými většina moderních spacáků disponuje. Takto připravený spacák uskladněte na suché místo, kde bude čekat na dobu, než jej sbalíte s sebou na túru.

 

Balíme spacák na cesty

 

Nastal ten okamžik, na který jste tak dlouho čekali. Plánovaná túra je tady! Sbalte do batohu vše potřebné a nezapomeňte hlavně na rozložený spacák. Nyní je čas na jeho opětovné složení. Pokud se této chvíle děsíte již od doby, kdy jste spacák zakoupili, věřte, že není důvod k obavám. Spacák v žádném případě zbytečně neskládejte a úhledně neukládejte. Nejefektivnějším způsobem, jak jej dostat zpět do útrob obalu, je „nacpat ho tambez nějakého řadu, ladu či skladu. Snažte se spacák příliš nepřekládat a neohýbat.

 

Jak pečovat o spacák na cestách?

 

Po každé noci spacák vyndejte ze stanu, rozvěste a nechte důkladně vyvětrat. Pokud vám to počasí dovoluje, rozložte spacák na louku a nechte, ať se do něj opřou sluneční paprsky. U spacáku z umělých vláken postačí kratší větrání, péřový spacák vyžaduje více času. Večer vyvětraný a vysušený spacák opět rozložte do stanu. Ideální volbou je, pokud pod spacák vložíte hrubší karimatku, která bude plnit izolační funkci a zároveň se vám na ní bude lépe usínat.

 

Jak spacák prát?

 

Po nějaké době je nutno spacák vyprat. Pokud se na něj objevují menší skvrnky od jídla nebo hlíny, není potřeba ho násilím soukat do pračky. Protože jsou moderní spacáky vyrobené z inovativních materiálů, jejich čištění je velmi snadné a pohodlné. Obvykle vám postačí pouze čistý hadřík namočený ve vlažné vodě, případně vodě s jarem. Pokud ovšem spacák vyžaduje větší očistu, vložte jej do velkoobjemové pračky a pračku nastavte na 40 stupňů. Při praní nepoužívejte žádné prací prostředky, ty by totiž mohly jemná vlákna spacáku nevratně poškodit. Prát spacák při vyšší teplotě příliš nedoporučujeme. Ideální je, pokud spacák odnesete do čistírny, kde si s ním velmi dobře poradí.

 

Sušíme spacák

 

Protože spacáky nedoporučujeme v pračce ždímat, to nejsložitější vás teprve čeká. Sušení – to je to, oč tu běží! U moderního spacáku z dutého vlákna se připravte zhruba na dvoudenní sušení, klasický péřák pak budete sušit minimálně týden. Oba druhy spacáků doporučujeme sušit ve vodorovné poloze, aby nedošlo k narušení vnitřních struktur spacáku. Péřové spacáky je navíc nutno několikrát denně protřepat.