Studený máj – ve spacáku ráj aneb Vybíráme spacáky pro dva
Květen je jako stvořený pro první víkendy pod stanem. Počasí si s námi sice docela pohrává, zarputilí trekaři a milovníci outdoorových radovánek si ovšem nenechají utéct ani jediný slunečný víkend, kdy denní teploty vystoupají alespoň pár stupňů nad bod mrazu. Pokud patříte mezi tyto nadšence nebo jednoduše brázdíte tuzemské či zahraniční hvozdy pravidelně a k tomu všemu je vám po boku oddaná a stejně nadšená partnerka, pak jsou následující řádky určeny právě vám. Chcete zažít netradiční květnovou romantiku pod stanem? Poradíme, jak vybírat spacáky pro dva!
Teploty hrají prim
Možná, že se v jednom spacáku společně zapotíte a možná, že po celém namáhavém dni nebudete mít na nějaké laškování ani pomyšlení. Tak jako tak je nejdůležitějším parametrem při výběru teplota, do které je spací pytel určen. Teplotně izolační vlastnosti spacáku jsou dány především teplotně izolační schopností izolační náplně. Proto se hned při výběru informujte, co tvoří jádro spacího pytle. Nejrozšířenější skupinou jsou spacáky péřové a spacáky z dutého vlákna. Pokud bychom se na tuto problematiku podívali ještě podrobněji, pak můžeme spacáky na našem trhu rozdělit do 5 základních skupin – spacák může být ultraletní, letní, třísezónní, zimní a expediční neboli extrémní.
Peří nebo syntetika?
Dalším krokem je tedy samotná výplň spacího pytle. Již výše jsme zmínili, že na trhu se můžete setkat s péřovými a syntetickými spacáky. Pokud ovšem nejste vrcholoví sportovci, kteří by zdolávali světové horské masivy při extrémně nízkých teplotách, s největší pravděpodobností dáte přednost syntetice. A důvody jsou více, než zřejmé. Lehkost, stejně jako skladnost a variabilita spacího pytle jsou ruku v ruce se snadnou údržbou a cenovou dostupností. Syntetická vlákna na rozdíl od peří navíc odolávají vlhkosti a to nejen při dešti či namočení, ale také jsou odolné vůči potu. Pokud se rozhodnete neodborně a podomácku vyčistit péřový spacák, budete ho v lepším případě sušit jeden až dva týdny, pokud tedy dříve nezplesniví.
Na spacáku nešetřete
Spacáky pro dva můžete pořídit v různých cenových hladinách. Důrazně vás ovšem varujeme před „no name“ značkami a nekvalitními výplněmi. Na takovém spacáku se zkrátka nevyplácí šetřit. Pokud si chcete po celém náročném dnu opravdu dostatečně odpočinout, pak je potřeba sáhnout po spacácích střední či vyšší cenové třídy, které se mohou pochlubit specifickými vlastnostmi, ale i značkovými materiály. Chcete-li aby vám spacák vydržel, bude potřeba sáhnout hlouběji do peněženky a něco své outdoorové vášni obětovat. Věříme, že při výběru nešlápnete vedle a společně se svou drahou polovičkou si pod stanem užijete spoustu (nejen májových) dobrodružství!