Podzimní spaní pod širákem? To musíte mít pořádný spací pytel!

autumn-194834_640Příroda už se pozvolna ukládá k zimnímu spánku a vy se k němu můžete ukládat s ní – a v ní. Taková romantika by se nelíbila jenom škarohlídům, kteří potřebují ke spokojenosti vždycky jen luxusní hotel. Jenže právě podzimní spaní v přírodě může být zrádné. Ač je přes den mnohdy krásně a teplo, v noci už se teploty pomalu, ale jistě přibližují k nule. Proto vám nesmí chybět pořádný spacák, který vám dopřeje dostatek tepla a pohodlí i při takových teplotách.

Spacáků je dnes v nabídce opravdu nepřeberné množství, ale i tak se dá docela jednoduše vybrat ten, který vás nenechá na holičkách. Stačí jen vědět, na co se při výběru dívat. A barva to rozhodně není (pokud nemáte tendenci maskovat se v houští).

Deku, nebo mumii?

První, co byste měli rozhodnout, je tvar spacáku. Vyrábějí se totiž dekové a mumiové. Dekové jsou vhodné na příležitostné letní kempování nebo na spaní na chalupě. Pro výlety do přírody a na expedice jsou vhodnější ty mumiové. Kvalitní mohou být oba druhy spacáků, záleží však na tom, jak je chcete užívat.

Zaměřeno na teplotu aneb Abyste nad ránem nezmrzli

Podle evropské normy EN13537 musí každý výrobce spacáků u každého kusu uvádět tři hodnoty – komfort, limit a extrém – vše ve stupních Celsia. Právě hodnota „komfort“ by pro vás měla být základním vodítkem pro správný výběr. Při této teplotě (resp. při udaném rozmezí) byste měli ve spacáku v pohodě vydržet třeba v běžném termoprádle, případně v dalším oblečení, ale částečně odkrytí.

Hodnota „limit“ říká, za jaké teploty vám bude ve spacáku dobře, když se trochu přičiníte – více se obléknete, zvolíte vhodnou polohu (např. vajíčko). Touto hodnotou se při výběru mohou řídit otužilci, muži. Ženy, které jsou vůči zimě náchylnější, by výběr na jejím základě provádět neměly.

A nakonec hodnota „extrém“. Ta udává teplotu, při které je možné spát nebo pobývat ve spacáku, aniž by bylo výrazně ohroženo zdraví uživatele. Nic příjemného to ale nebude. Bude vám zima.

Peří vs. syntetika – co je pro koho lepší258128114_23a35e729f_z

Mezi materiály a typy výplní vládne peří a syntetika a mezi lidmi zase panuje otázka, co je lepší. Jak pro koho. Péřové spacáky mají lepší izolační vlastnosti, dají se snáz zabalit a také jsou lehčí. Bohužel jsou však dražší. Spacáky s dutým vláknem zase rychleji schnou a nejsou tolik náročné na údržbu. A jsou levnější.

Náš tip: Pokud si koupíte nepromokavý povlak, máte i za podzimních nečasů vystaráno!

Spacák na podzim? Zimní nebo třísezónní

Výrobci spacáků přizpůsobují své produkty ročním obdobím, proto existují tři druhy na nich závislé: letní, zimní a třísezónní. Zatímco letní spacáky jsou určené pro teplá období od června do srpna, v těch zimních můžete spát v přírodě i v zimě a dobře je využijete i v pozdním podzimu. Třísezónní spacák je uzpůsoben všemu a můžete v něm nocovat od jara až do podzimu. Bývá však těžší a mohutnější, což je jeho nesporná nevýhoda.

Užívejte si krás barevné podzimní přírody a dopřejte si spacák, který vám dojem z vaší výpravy nezkazí. Nezapomeňte ho vybírat podle teploty označované jako „komfort“ a bude vám dobře.

zdroj obrázku: https://goo.gl/B4lhXO