Jaké osvětlení zvolit na kolo

2477058486_c62821689aNe každý z nás jezdí na kole jen za světla, a proto potřebuje spolehlivé osvětlení. Není důležité jen vidět na cestu, ale zároveň i být viděn a respektován ostatními řidiči. Správné osvětlení se postará o vaši bezpečnost, je to v podstatě nejúčinnější pasivní zdroj pro zajištění vaší bezpečné jízdy ve tmě nebo v šeru.

Buďte vidět

Pokud se pohybujete na silnici v době, kdy vy vidíte, kudy jedete, ale chcete, aby vás viděli i ostatní řidiči, pak si umístěte na kolo dozadu běžnou červenou blikačku a dopředu blikačku bílou. Výkon předního světla stačí kolem 20 lumenů. Toto osvětlení je vhodné na osvětlené úseky, například do města.

Ať vidíte na cestu

Pokud už jedete na kole opravdu za tmy a potřebujete vidět na cestu před sebou, zvolte světlo s výkonem minimálně 100 lumenů, ideálně kolem 200 lumenů a s úhlem vyzařování do 20 stupňů.

Jaká světla jsou na výběr

1472043861_c1322f150aKdysi byly nejpoužívanější klasické žárovky, které už jsou dneska ale naprosto out, protože mají velmi malou výdrž. Stejně tak už se ze světa pomalu ztrácejí žárovky halogenové. Zato velmi populární jsou LED diody, které jsou ještě účinnější než xenonové výbojky. LED diody jsou vyráběny až do výkonu 700 lumenů.

Energie stále s sebou

Již dlouhou dobu se na trhu drží dynamové systémy. U nejnovějších kol se s nimi sice již nesetkáme, ale i přesto jsou ideální pro ty, kdo kolo používají každodenně a potřebují si na cestu posvítit. Osvětlení je totiž pevně namontováno na kole a energii na jeho provoz si vezete s sebou – dynamo totiž přeměňuje mechanickou energii na elektrickou, takže jakmile uvedete kolo do pohybu a šlapete, vytváříte energii pro vaše světlo.

Originální osvětlení

Pokud chcete, aby bylo vaše kolo osvíceno opravdu originálně, můžete si pořídit systémy osvětlení kola přímo do výpletu. LED diody zapletené v kolech vytvoří nejrůznější tvary, obrazce a především dostatečné osvětlení, abyste na silnici byli vidět.

Reflexní pásky

Pokud chcete vaši viditelnost ještě zlepšit, pořiďte si na oblečení reflexní pásky. Je vhodné umístit je i na kotníky, čímž při šlapání značně zvýšíte šanci být viděni. Viditelnost těchto reflexních prvků dosahuje až 200 metrů.

Pozor na zákon

Pokud vyrazíte za šera nebo tmy na silnici neosvětlení, riskujete nejen vaši bezpečnost a zdraví, zároveň ale porušujete zákon a zastaví-li vás policie, můžete dostat tučnou pokutu. Takže na osvětlení rozhodně nezapomínejte.