Jak vybrat nejlepší karimatku do stanu

Také vás baví zděšený výraz přátpenovkael, když jim vyprávíte, jak jste strávili nebo se chystáte strávit několik nocí pod stanem a spát budete na karimatce?
Nebo patříte právě k těm, kteří se děsí? Pokud si vybereme dobrou a našim záměrům vyhovující karimatku, budeme na ní spát rádi a ty zděšené výrazy ostatních nás mohou bavit dál.

Jedna versus dvě vrstvy

Stejně jako u všeho outdoor vybavení je potřeba nejdříve popřemýšlet o tom, jak nám má karimatka posloužit, jak často a za jakých podmínek.
Pokud se do přírody vydáváte výjimečně a neplánujete si z toho prozatím udělat pravidelnou aktivitu, na přespání vám postačí i jednovrstvá (a levnější) karimatka. Ti náročnější a pravidelnější přespávači v lůně přírody dozajista ocení karimatku dvouvrstvou, která nabízí nejen větší komfort, ale hlavně je pevnější a odolnější proti mechanickému poškození.

Tlustá versus tenká

To, že je karimatka naducaná skoro jako peřina, s níž vás v dětství přikrývala babička, ještě neznamená, že bude tak pohodlná a měkká. Záleží na materiálu, z něhož je karimatka vyrobená. Velmi často se stává, že se vysoká karimatka v celé své parádě ihned slehne a vy ucítíte každou bulku v zemi. Stejně tak tlustá karimatka neznamená dobrou izolaci, a to ze stejného důvodu – slehne se a z její původní výšky slibující izolaci zbude minimum.

V hlavní roli hmotnost

Dostanete se na místo přespání vždy autem, nebo vás čeká pochod, případně jízda na kole? I to je potřeba zvážit, protože je vhodné si vybrat karimatku i podle její váhy. Cyklisté s naloženými koly i pěší ocení co nejlehčí karimatku, při přejezdech autem z místa na místo nehraje hmotnost karimatky významnější roli.

Nepodceňme založení karimatky

Karimatky můžeme hodnafukovackanotit také podle materiálu, z něhož jsou vyrobeny, podle jejich přirozeného založení. Striktně tak můžeme oddělit pěnové karimatky, karimatky samonafukovací nebo alumatky. Pěnové karimatky vždy sází na poletyleny (to jsou ty horší karimatky, které při vlhku ihned prosáknou) a etylenvinylacetáty, mají dobré izolační vlastnosti a poskytují i ve většině případů dostatečné pohodlí na poklidné přespání.

Samonafukovací karimatky nabízejí skvělou izolaci i hodně pohodlí, ale bohužel jsou oproti pěnovým poměrně neskladné, tudíž nevhodné například pro zmíněné cestování na kole nebo pěšky. Bohužel jsou náchylné k mechanickému poškození, třeba propíchnutí o ostrý předmět.

Alumatky jsou asi nejtenčí podložky na spaní do stanu, ale na pobyt do hor se příliš nehodí. Jejich tloušťka cca. 3 mm je ideální na pobyt na pláži nebo v parku na pikniku. Je poměrně nekomfortní a izolaci poskytuje prachbídnou.

Závěrem

Jakmile se vám podaří sladit požadavky na karimatku, vyplyne vám pro vás ideální model. Čím větší ale budete mít nároky, s tím vyšší cenou je třeba počítat, ostatně jako asi u všeho. Ať už si vyberete jakoukoli, přejeme vám v horách jen příjemné okamžiky.