Čištění vody a UV filtrace

splashing-275950_640U nás, ve střední Evropě, naštěstí většinou nemusíme řešit, jestli je voda čistá nebo ne. Jednoduše otočíme kohoutkem a je to. Na výlet do přírody si holt nějakou vodu zabalíme s sebou, při nejhorším zaženeme žízeň vodou z nějaké lesní studánky. Ale ani průzračná voda nezaručí, že v ní nejsou obsaženy viry a bakterie, které nejsou viditelné pouhým okem. Ostatně i u nás může kvalita vody výrazně klesat, proto Vás u worksafety rádi vybavíme moderní technologií pro desinfekci na cestách.

Pozor na vodu, kterou neznáte

S rostoucí dostupností a oblibou exotických destinací v tropických a subtropických oblastech, kde neexistuje bezpečná vodovodní síť, a kde je k dispozici pouze povrchová voda z místních studen či nádrží, existují závažná rizika otravy kontaminovanou vodou, ať už lidskými nebo zvířecími exkrementy, mršinami nebo například odpadky.

Nejběžnější zdravotní rizika, která nás mohou na takových cestách potkat, jsou infekce způsobené patogenními organismy: bakteriemi, viry, prvoky. Nejčastějším projevem jsou infekční průjmová onemocnění, nicméně následné komplikace mohou být ještě závaznější.

Blížící se doba dovolených, nás nutí k zamyšlení, protože podle Světové zdravotnické organizace má kontaminovaná voda na svědomí až 80% všech cestovních onemocnění. Všichni víme, že např. v některých přímořských destinacích (hlavně na území Afriky a Asie) musíme pít balenou vodu, někde si dáváme nápoje bez ledu, vyhýbáme se pouličním stánkům, odpustíme si zmrzlinu, jsme opatrní na syrovou zeleninu a ovoce, které by mohly být omyty závadnou vodou.

Mezi patogenní organismy, které mohou být obsažené ve vodě, patří bakterie s choroboplodnými zárodky E‘coli, Salmonella, Cholera, viry s choroboplodnými zárodky Hepatitis A, Norwalk virus, Rotavirus, Poliovirus, ale také prvoci s choroboplodnými zárodky (např. Amoeobiasis, Cryptosporidium).

Kromě bakterií a virů představují nebezpečí také těžké kovy a chemikálie používané v zemědělství, které mohou proniknout do spodních vod a zdrojů pitné vody. Problémem je i zákal a nerozpustné částice, které sice nemusí být škodlivé pro lidský organismus, ale mohou zanést mechanické filtry a znemožňují stoprocentní desinfekci vody.bottles-60466_640

Lepší je desinfikovat, než litovat

Nejstarším a zároveň nejlevnějším způsobem desinfekce vody je její převaření. Nejedná se o způsob nejrychlejší, navíc je poměrně energeticky náročný. Abychom se zbavili škodlivin, musíme vodu nechat převařit delší čas v závislosti na nadmořské výšce. Velkou nevýhodou je, že převaření vody neodstraňuje zákal a nebezpečné chemické látky, pokud jsou přítomné.

Tablety a chemické prostředky obsahující chlór nebo jód představují zastaralý způsob úpravy vody. Kromě nepříjemného zápachu či pachutě, kterou zanechávají, je jejich hlavní nevýhodou opět časová náročnost. Zejména se ale prokázalo, že dlouhodobé používání takových chemických prostředků není zdraví prospěšné.

Mechanické filtry fungují hlavně na bázi sítka: voda projde vložkou filtru, která zadrží vše škodlivé (mikroorganismy i pevné částice). Filtry odstraňují usazeniny a bakterie, nejsou ale 100% účinné proti virům. Hlavní negativa těchto filtrů je časová a také fyzická náročnost v podobě ručního pumpování, navíc se filtry rychle zanáší.

Nejmodernější způsob představuje UV filtrace

V dnešní době se na trhu ustálila UV filtrace, která se stává stále populárnější a která pomalu, ale jistě vytlačuje technologii čištění vody tabletami či mechanickými filtry. Čištění vody je prováděno ultrafialovými paprsky, které účinně a během pár sekund rozkládají DNA mikrobů a zbavují tak vodu bakterií, virů a prvoků. Použití je jednoduché a absolutně nenáročné: stačí ponořit přístroj do vody a po pár minutách míchání je voda připravena k pití.

Cestovní čističe SteriPEN ocení všichni outdooroví nadšenci, cestovatelé, turisté, kempaři, vodáci, vysokohorští turisté a dobrodruzi všude tam, kde je nutné brát vodu z přírodních zdrojů, při cestách do zemí, kde je kvalita vody nedostatečná, nebo při pobytu v oblastech se zvýšeným rizikem přírodních katastrof, nebo na horách, kde je třeba získat vodu ze sněhu. Oproti tabletám nezanechávají tyto čističe chemickou pachuť či zápach. Použití SteriPEN je jednoduché, rychlé a zejména efektivní.

Až budete zvažovat, kam na dovolenou, a vyberete si destinaci, kde může být nouze o pitnou vodu, zvažte pořízení některého z čističů vody. Výrobky SteriPEN jsou jednak velmi spolehlivé, a navíc nezaberou v kufru či batohu zbytečně mnoho místa. Jistotu nezávadné vody určitě ocení nejeden cestovatel či dobrodruh a už s ohledem na lidské zdraví se nevyplatí nic ponechávat náhodě.