Jak byste správně měli užívat trekové hole?

trekking2Trekové hole jsou určeny zejména pro zlepšení správného držení těla při chůzi, šetří klouby, pomáhají udržovat stabilitu a také během chůze díky nim zapojujete celé tělo, což má pozitivní vliv na tělesnou kondici. Mohou je používat lidé všech věkových skupin, sportovci i amatérští turisté. Pro to, abyste čerpali všech výhod tohoto doplňku chůze, musíte vědět, jak správně trekové hole užívat.

První krok – Výběr

Prvním krokem ke správnému používání trekových holí je samozřejmě výběr vhodných holí. Důležitý je správný výběr délky trekových holí, materiálu, doplňků, rukojetí, hmotnosti a v neposlední řadě také možnosti jejich teleskopického nastavení. Po vybrání nejvhodnějších trekových holí je důležité také jejich vyzkoušení. Po uchopení trekových holí by úhel loketních kloubů měl svírat úhel devadesáti stupňů a sevření by pro vás mělo být pohodlné a příjemné. Při chůzi by vám hole neměly překážet, naopak by vám chůzi měly hole zpříjemňovat.

Před chůzí s trekovými holemi

Ještě než vyrazíte na túru, deset až patnáct minut se rozcvičte na zahřátí. K rozcvičce můžete využít i trekových holí. Nejdůležitější je správné rozhýbání dolní části těla. A dále je také důležité rozehřátí celého těla a to z toho důvodu, aby vás za pár dní nebolely svaly. S trekovými holemi stačí udělat pár jednoduchých cviků. Těmito cviky mohou být dřepy, protažení nohou, protažení zádových svalů a další cviky, které znáte. Toto protažení nepodceňujte, může totiž výrazně ovlivnit následný výkon během výšlapu, procházky nebo horské túry.

Správné užití trekových holí

Chůzi s trekovými holemi mohou provozovat lidé všech věkových skupin. S trekovými holemi můžete chodit svižněji, ale také klidněji. Pro lepší fyzické výsledky se však doporučuje rychlejší a sportovnější chůze. Terén, ve kterém se trekové hole používají, je zejména ten horský, ale můžete s nimi chodit i na rovině. Během chůze se snažte mít svěšená a vzpřímená ramena. Držte tělo vzpřímené a mírně nakloněné dopředu. Trekové hole držte nepřetržitě pevně sevřené v dlaních, zapichujte je na úrovni chůze, nebo lehce před sebe. Dále můžete zkusit uvolňovat stisk a zapichovat trekovými holemi asi patnáct až pětadvacet centimetrů za sebe. Špičky holí tak budou směřovat lehce šikmo dozadu. Díky trekovým holím budete mít jistější a lehký krok.

Po chůzi o trekových holích

Po túře se rozhodně opět protáhněte, vyhnete se tak případných svalových křečím. Pokud vás přece jen budou bolet po dvou nebo třech dnech dolní končetiny nebo i jiné části těla, znamená to, že jste danou část těla nepřiměřeně a nepřirozeně zatěžovali. Pro příští túru si tedy vyberte odlišný způsob chůze, abyste se těchto svalových bolestí vyhnuli. Pro zmírnění bolestí svalů můžete použít tišících prostředků, nebo také stravy bohaté na bílkoviny.

Další využití trekových holí

Trekové hole nemusíte využívat jen k chůzi po rovině, do kopce nebo z kopce. Trekové hole se také dají použít jako cepín. Například při chůzi po kluzkém povrchu se pro podporu chůze můžete zapichovat holemi do země a tím si zajistit stabilitu. Takto se vyhnete nepříjemným pádům. Díky této vlastnosti trekových holí můžete využívat hole po celý rok, tedy jak v létě, tak i v zimě. V zimě je ocení zejména starší lidé, kteří díky nim získají větší jistotu chůze. Pokud se však nevyhnete situaci, kdy spadnete, určitě pocítíte rozdíl při dopadu.

Dopad je totiž s trekovými holemi měkčí. Některé hole se ale mohou pádem přelomit. Následující funkcí může být použití trekové hole jako dlahy. Tuto funkci si samozřejmě nikdo nepřeje nikdy využít. Pokud se ale vydáváte do opravdu těžkého terénu, kde je špatná dostupnost, tak při případném zranění se vám tato funkce bude hodit. Dále trekové hole samozřejmě můžete využít různými způsoby, které vás jen napadnou. Ovšem faktem je, že trekové hole jsou určeny zejména pro chůzi, ostatní funkce jsou vedlejší.