Digitální detox aneb jak přežít outdoorový výlet bez šťávy

Zarytí horalové a dobrodruzi by vám určitě řekli, že telefon do přírody nepatří. Ať už si chcete dát od technologií oddych anebo se vám vybila baterie, outdoorový výlet je ideální příležitostí, kdy podstoupit takzvaný digitální detox. Jak se vzdát smartphonu a užít si přírodu nerušeně?


Opravdoví nadšenci do přírody se shodují, že jakmile při výletu do “divočiny” stále telefonujete a přidáváte nejnovější příspěvky na Instagram, tak ve skutečnosti v přírodě vůbec nejste. Představíme vám pár přesvědčivých důvodů, proč telefon nechat doma anebo na něj alespoň tak často nekoukat.
 

4 důvody, proč je výlet bez smartphonu fajn

 

 1. Výlet do přírody přináší nový pohled na svět, odpoutání se od rutiny každodenního života. To se vám ovšem nepodaří, pokud děláte to, co běžně doma nebo v práci – kontrolujete neustále telefon. Povznášející zážitky z cestování získáte ve chvíli, kdy vás události v online světě nebudou zajímat.
 2. Velké množství příspěvků z cestování rozčiluje vaše známé. Sice vám to neřeknou a pár fotek je možná potěší, jakmile ale přidáváte svůj cestovatelský život 24 hodin v kuse, každého pracujícího člověka logicky naštvete.
 3. Změna každodenní rutiny napomáhá vaší kreativitě. Pokud ovšem nezůstanete stále připojení. Neustálým vyrušováním zůstává naše myšlení na povrchní úrovni a nedostane se jí inspirace, za kterou jsme do přírody vyrazili.
 4. Cestování v páru vás má sblížit, ne oddálit. Jestliže ale budete během výletu v přírodě neustále kontrolovat počet lajků na Facebooku, žádné sblížení se dít nebude. Udělejte to pro svou drahou polovičku a telefon vypněte. 

 

Naučte se odpoutat od online světa

 
Samozřejmě existuje spousta dalších důvodů, proč smartphone na výlety do přírody netahat. Přírodu kolem sebe budete vnímat mnohem intenzivněji, když na ni nebudete nahlížet přes fotoaparát telefonu. Domácí jídlo v horské chatě si vychutnáte i v případě, že ho neukážete svým sledujícím na sociálních sítích. Oddych od online života sice zní fajn, pro mnoho lidí se ale jedná o náročný krok, na který pravděpodobně nejsou moc zvyklí. Jak na to, abyste telefon mohli vypnout a nic se nestalo?

  • Domluvte se v práci, že nebudete na příjmu. Kolegové budou počítat s tím, že se vám nedovolají a poradí si i bez vaší pomoci.
  • Pokud nechcete hned úplně vypnout telefon, odstraňte alespoň veškerá upozornění a notifikace. Zvuk si nastavte na minimum, aby vás opravdu nic nerušilo.
  • Předtím, než pořídíte fotografii, rozmyslete si, jestli to opravdu stojí za to, a zda-li byste si scenérii nevychutnali lépe bez jejího zachycení.
  • Jestliže není zbytí a bez online světa to prostě nezvládáte, vyhraďte si určitý čas, kdy budete mít dovoleno zkontrolovat, co se stalo na Instagramu nebo Facebooku. Tento čas dodržujte a neporušujte nastavená pravidla.

 

Moderní technologie jsou fajn a v mnohém nám zpříjemňují život. Nedovolte ale, aby se z dobrého sluhy proměnily ve zlého pána, stát se to může snadno. Užijte si přírodu na 100 % a k telefonu se vraťte až zpátky v civilizaci.