Jak koupit oblečení na běžky
Chcete si vyjet na stopu, ale doma nemáte vhodné oblečení? Jak byste si měli správně vybrat oblečení na běžky? Nejdůležitější je, aby vám daná věc dobře padla a cítili jste se v ní příjemně. Další důležitou funkcí oblečení by měla být správná výhřevnost a odvod potu. To vše už dnes u oblečení najdete, ovšem v různých kvalitách. Je tedy důležité, abyste výběr vhodného oděvu na běžky nepodcenili a precizně vše vybrali, i s ohledem na její vyšší cenu. V neposlední řadě dbejte také na vzhled oblečení. Nejméně vhodné oblečení na běžky je černé a bílé. Černá totiž v zimě nejde téměř vůbec vidět, a tak by si vás případný kolemjedoucí řidič třeba vůbec nemusel všimnout, a stejně tak bílá se na sněhu ztrácí.
Bunda
Bunda je i na běžky, stejně tak jako na lyže, nejvíce zastoupená v různých střizích, barevných kombinacích a technologických postupech při výrobě. Téměř každá značka má dnes svůj technologický postup při výrobě bundy. Standardně se však setkáte s bundami o třech vrstvách. Spodní, první vrstva by vás měla prvotně zahřát, druhotně by pak měla odvádět nadbytečnou vlhkost a pot. Spodní vrstva bývá hned z několika vláken. Asi nejlepší variantou je merino vlna s příměsí stříbra. Stříbro zde slouží k pohlcování zápachu a vlhkosti a merino vlna naprosto perfektně udržuje tělesnou teplotu. Tak se tyto dva materiály skvěle doplňují a společně vytvářejí ideální spodní vrstvu. Druhou, prostřední vrstvu bund většinou tvoří nejrůznější vycpávky, které člověka ještě více zahřejí. Třetí, svrchní vrstva musí chránit před větrem a deštěm. Pečlivě tedy prostudujte, jaký má bunda vodní sloupec. Podle tohoto čísla poznáte, po jakém množství napršené vody bunda promokne. Logicky tedy platí, že čím vyšší číslo, tím je bunda lepší a nepromokavější. Také se zkuste zeptat, či nějak pozjišťovat, zda má bunda windstopovou membránu. Ta totiž brání proti profouknutí a lépe tak chrání proti chladu.
Kalhoty
Součástí každé běžkařské výbavy jsou i kalhoty. Dnes se, stejně jako bundy, vyrábějí několika výrobními postupy. Spodní vrstva je tvořena vycpávkou, která ochraňuje před chladem. Svrchní vrstva bývá ze softshellu, nebo z jiných druhů nepromokavých materiálů. U výběru kalhot se informujte o výhřevnosti materiálu a jeho schopnosti odvádět pot. Ani u kalhot nezapomeňte na vodní sloupec! Ten je u běžkařských kalhot asi nejdůležitější, protože běžkaři častěji přicházejí do styku se sněhem.
Tričko
I na běžky je důležitý výběr správného termo trička. Na trhu se opět setkáte s velkým množstvím. Při výběru správného termo trička jsou důležité – kvalitní, teplý, prodyšný materiál, správná velikost a vaše celkové pohodlí. Pokud budete mít tričko zbytečně velké, nebude odvádět správně vlhkost a vám následně bude větší zima.
Ponožky
I ponožky jsou důležitou součásti oděvu běžkaře. Ponožky nebo podkolenky, se kterými se setkáte, jsou nejčastěji vyztužené na holeních, patách a prstech. Pro běžkaře většinou bývají ještě z pevnějších materiálů, než pro lyžaře. Ponožky musí být bezpodmínečně přesně padnoucí. Pokud jsou ponožky velké, budete mít otlačeniny. Jsou-li ponožky malé, neplní bude pro běžkování nepohodlné. Materiál, ze kterého jsou ponožky vyrobeny, by měl být výhřevný a zároveň by měl odvádět pot.
Rukavice
Poslední, ale neméně důležitou, položkou jsou i rukavice. U rukavic je, stejně jako u jiných částí oděvu, důležitý jejich pečlivý výběr. Rukavice by měly být z nepromokavého materiálu, zároveň by ale měly pořádně hřát. Nejlepší jsou opět různé softsheelové materiály. Pokud víte, že nejste zrovna nejlepší běžkaři a často padáte, raději si s sebou vezměte dvoje rukavice, které si dle potřeby vyměníte. Je totiž pohodlnější mít ruce v suchu a teple.