Dodržujte pitný režim na cestách díky hydratačním vakům

Dodržujte pitný režim na cestách díky hydratačním vakům To, že musíme dodržovat pitný režim, nám vtloukali do hlav již od malička. Ať už to byli rodiče, učitelky v mateřských školách či kuchařky na prvním stupni – zkrátka a dobře jsme si uvědomili nezbytnost hydratace našeho organismu, který bez ní nedokáže správně fungovat. V létě a během fyzické námahy je ovšem potřeba věnovat pitnému režimu ještě více pozornosti než obvykle.

Naše tělo vodu přirozeně vylučuje, při outdoorové či fyzické aktivitě nebo během horkého počasí se potíme mnohonásobně více. Abychom s sebou nemuseli neustále nosit těžké lahve s vodou nebo pít z lesního potůčku, výrobci outdorového oblečení a potřeb pro venkovní aktivity přišli na trh s tzv. Camelbagy neboli hydratačními vaky. Jak vlastně fungují a komu jsou určeny? Pojďme se společně podívat!

 

Co si představit pod pojmem „hydratační vak“

 

Hydratační vak v základním provedení se skládá z nosného systému s ramenními popruhy (či stále populárnějšího MOLLE systému), vložkou hydratačního vaku s objemem nejčastěji 2,5 či 3 litry, sací hadicí a náustkem, který má zároveň funkci samouzavíracího ventilu. Některé modely mají odnímatelnou hadičku, kterou můžete v případě potřeby jednoduše odpojit.

 

Nezbytná součást armády i profesionálních sportovců

 

Jen si představte situaci, kdy se potřebujete během dlouhé cesty napít. Zastavíte, začnete hledat lahev v batohu či krosně, šroubujete vršek, stojíte a pijete. To u hydratačních vaků můžete všechny zmíněné kroky přeskočit, jednoduše vložit do úst hadičku a při chůzi pít. Není divu, že tato vychytávka je dnes již nedílnou výbavou mnoha armád a bezpečnostních složek. Své místo si hydratační vaky i našly také mezi sportovci, turisty apod.

 

Základní výhody hydratačních vaků

 

  • vyšší obsah nesených tekutin oproti klasickým lahvím
  • lze pít, aniž by člověk musel přerušit činnost
  • volné ruce a možnost pití v jakékoli situaci i při chůzi
  • u většiny typů možnost připnout k vaku dodatečnou výstroj
  • u MOLLE typů možnost připnout vak k taktické vestě či batohu
  • samouzavírací ventil na náustku
  • vysoký komfort

Aby vám voda stále chutnala

 

Jedinou nevýhodou, kterou tyto hydratační vaky skýtají, je nutnost důkladného čištění a pravidelné údržby, která nepatří zrovna k nejsnazším. Po každém výletu či túře vak důkladně propláchněte a nechte jej vyschnout. Při vysychání dohlédněte, aby nebyly stěny hydratačního vaku k sobě přilepeny, což by výrazně omezilo správné vysoušení. Pomoci si můžete třeba kuchyňskou žínkou, míčkem nebo jiným zlepšovákem. Čas od času je také dobré vak propláchnout jarovou vodou či roztokem jedlé sody. V obchodech, které camelbagy prodávají, obvykle také najdete různé čisticí tablety a pasty, které můžete taktéž použít. Hadičku vyčistíte ohebným drátem s kouskem plátna na jeho konci, profouknout ji ale můžete třeba i fénem pro lepší výsledky. Díky pravidelné péči a údržbě dosáhne hydratační vak dlouhé životnosti a společně zažijete nespočet atraktivních zážitků.