Sekundový stan Quechua – vyplatí se?

stan Na pohled krásný, sportovně elegantní dvouvrstvý stan můžete mít postavený během dvou sekund. Stačí ho rozbalit, rozhodit a připevnit. Žádná práce kolem, žádné hádky kvůli zdlouhavému stavění stanu. Dobře si ale promyslete, jaké aktivity s ním chcete provozovat. Onen specifický stan sbalený do tvaru disku nemusí vyhovovat všem vašim plánům. Mimo to – jehoskládání je také rychlé, dá se zvládnout i za minutu. Ale až po pečlivém tréninku.

Kdy je tvar složeného stanu na překážku

Nadšení, které široko daleko stan postavený za dvě sekundy vzbudil, brzy vystřídalo praktické uvažování nad tím, kdo stan využije a kdo se bez něj bude muset obejít. Stan postavený během dvou sekund a sbalený během minuty by ocenili zejména lidé, kteří tráví v přírodě nejen dny zalité sluncem, ale i deštivé, a lidé, kteří nepotřebují k takovému pobytu auto a raději se po přírodních krásách toulají pěšky nebo na kole. Jenže ruku na srdce – jak myslíte, že se vám stan sbalený do tvaru disku ponese? Pěší v ruce brzy omrzí a cyklisté ho jen stěží někam stabilně připevní na zbytek svého nákladu, aniž by se museli celou cestu bát, jestli stan někde neztratí.

Jestliže se do panenské přírody nebo do kempu vydáte autem, případně si postavíte stan na zahradě u domu, je vlastně ideální.

Skládání stanu chce cvik

Skládání stanu je srozumitelně popsáno v návodu, který by měl být přiložen. Budete při něm muset spoléhat spíše na svou schopnost řešení hlavolamů než na sílu. Tou to totiž řešit nelze. To se pak lámou pruty, které jinak odolají lecjakému počasí.

Co výrobce nedomyslel

Ač stan vyšel z testů odolnosti s výbornými výsledky, nějakou tu chybu na něm najít můžeme. Jde například o podlážku v předsíni, kterou za deště snadno zašpiníme, když se zouváme až v suchu. Jestliže ji nezbavíme nečistot před složením, při složení budeme mít špinavý stan v celé jeho kráse.

Druhou závadou je materiál, který přichází do kontaktu se zemí a při častém používání stanu to netrvá k jeho prodření dlouho. Potom může dojít k provlhnutí karimatky, spacáku, oblečení…

Sekundový stan v různých velikostech

Různá barevnstan2á provedení jsou u sekundového stanu Quechua samozřejmostí a v nabídce je i několik velikostních variant, a to od stanu pro jednu osobu až po rodinný stan pro osob šest. Quechua nabízí také samorozkládací základny.

Dva příklad za všechny – Quechua 2 Seconds Easy 2 a Quechua 2 Seconds XL Air III

Quechua 2 Seconds Easy 2 je model velikostně přizpůsoben dvěma osobám. Má jedny velké dveře na zip ve tvaru D. Stan je samonosný, stejně jako všechny modely sekundových stanů, takže pokud nefouká vítr, není třeba ho přidělávat k zemi za pomoci kolíků.

Cena: od 1690 Kč

Váha: 3,1 kg

Průměr disku: 61 cm

Quechua 2 Seconds XL Air III je model, v němž mohou vegetovat dva až tři lidé. Zip dveří ve tvaru písmene D oceníte, protože nebudete muset přelézat své spolunocležníky.

Cena: od 3490 Kč

Váha: 5,5 kg

Průměr disku: 89 cm

Závěrem

Sekundové stany Quechua procházejí náročnými testy a jsou spolehlivé i při nepříznivém počasí. Jejich zásadní odlišností od stanů ostatních je rychlé postavení (2 sekundy) a složení (max. 1 minuta). Bohužel tvar disku, do něhož stan složíme, nevyhovuje zejména při těch aktivitách, při nichž bychom tuto jeho vlastnost nejvíce ocenili (cyklistika, turistika). Vhodný je kvůli svému tvaru tedy pro ty, kteří cestují autem.

Zdroje obrázků: http://goo.gl/EHYFI9, http://goo.gl/hwFH1y