České spacáky: To nejlepší z outdoor vybavení, které se vyrábí v ČR

České spacáky: To nejlepší z outdoor vybavení, které se vyrábí v ČRMilujete cestování po našich památkách a horských masivech? Nedáte dopustit na víkend pod stanem a měsíc bez výšlapu pro vás zcela pozbývá smysl? Pak pravděpodobně dbáte na vybavení, které s sebou do hor či pod stan balíte. Kvalitní oblečení, spolehlivé spacáky a nepromokavé stany jsou pro řadu z nás nezbytnou součástí krosen a batohů. Jak je to ale s kvalitou, když je takřka veškerá textilní produkce vyráběna v Číně? Hledáte-li vskutku českého výrobce kvalitních stanů, budete muset dlouze pátrat, než jej objevíte.

 

nedávného průzkumu, v rámci kterého bylo osloveno téměř 50 společností vyrábějících outdoorové potřeby a oblečení přiznalo, že v Asii vyrábí rovnou 22 z nich. Zbývající firmy sice některé zboží a potřeby v České republice opravdu šijí, díky extrémně znatelnému tlaku na cenu však většinu produkte opět nechávají šít daleko za našimi hranicemi. My jsme si však dali tu práci a našli jsme rovnou tři společnosti, v jejichž sortimentu se nacházejí české spacáky té nejvyšší kvality! Které to jsou? Prozradíme na následujících řádcích!

PRIMA OUTDOOR, s.r.o.

 

Společnost byla založena v roce 1989 a od začátku svého působení vyprodukovala spoustu řad outdoorového oblečení a potřeb pro pobyt v přírodě i extrémně náročných klimatických podmínkám. Jejich spacáky PRIMA CLASSIC se staly synonymem kvalitních spacích pytlů, které si oblíbili milovníci outdoorových aktivit nejen u nás, ale také v zahraničí. Tlak na nízkou cenu ze strany zákazníků ovšem společnosti nedovolil vyrábět veškerý sortiment v ČR, proto dnes šije spacáky PRIMA BASIC v léty prověřených továrnách v Číně. To ale za ceny, které jsou výrazně nižší, než ceny asijských konkurenčních spacích pytlů prodávaných u nás.

 

JUREK

 

Také stany JUREK jsou zárukou tradice a české kvality. Společnost vznikla počátkem 90. let a dnes se může pochlubit více, než 26 letou tradicí. Kvalita zde jde ruku v ruce s exkluzivními materiály, dlouhou životností a důrazem na ty nejmenší detaily, které jsou často v extrémních podmínkách stěžejní. Firma JUREK šije a prodává hned několik druhů spacích pytlů s výškou od 135 až 200 centimetrů pro malé, velké a ještě větší milovníky pobytů v přírodě. Kromě kvalitních stanů však v její nabídce naleznete i vložky do spacích pytlů a ochranné obaly.

 

Sir Joseph

 

Ačkoli název firmy Sir Joseph rozhodně nezavání ryze českou povahou, ve skutečnosti jde o první firmu, která splnila, jako první výrobce v České Republice, požadavky normy EN 13537 pro spací pytle a již v roce 2005 získala certifikát pro většinu modelů svých spacích pytlů. Výroba prakticky celého sortimentu je realizována v České republice a spací pytle nejsou výjimkou. Za vznikem firmy stojí rok 1977 a muž jménem Josef Rakoncaj, který jako zapálený horolezec dostal obtížný úkol – zajistit vybavení pro výpravu, která bude zdolávat nejvyšší hory světa. Protože však nikdy nespoléhal na neověřenou kvalitu, šil vlastní horolezecké doplňky a oblečení nejen pro sebe, ale také pro ostatní členy výpravy. Po roce 1990 získala jeho dosavadní firma nové jméno, které je dnes známo prakticky po celém světě.