Víte, jak vybrat správnou čelovku? Poradíme vám
Čelová svítilna je velmi praktická náhrada klasické baterky. Připevňuje se na hlavu a umožňuje svítit ve směru natočení hlavy, přičemž obě ruce zůstávají volné. Pro výběr správné čelovky je ale dobré si nejprve ujasnit, při jaké aktivitě ji chceme využívat. Může to být turistika, cyklistika nebo třeba četba knih. Každá z těchto činností má na čelové
svítilny trochu jiné nároky a je proto vhodné výběr nepodcenit.
Světelný tok
Světelný tok je asi nejdůležitější vlastností, která se u čelovek nejčastěji udává v lumenech (lm). Jedná se o energii, kterou světelný zdroj vyzáří v podobě světla za jednu sekundu. Pro běhání si vystačíte se světelným tokem 100 lm.
Ostrost a dosvit paprsku
Pro různé činnosti potřebujeme odlišnou ostrost i dosvit paprsku. Pro svícení ve stanu zvolíme spíše široké osvětlení s nižším výkonem. Na cyklistickém výletu zase oceníme daleký dosvit a ostřejší osvětlení.
Regulace světelného toku
Pokud ji čelovka neobsahuje, dosáhne svého maximálního světelného toku pouze pár sekund po zapnutí, poté osvětlení postupně uhasíná. Regulace zajistí co možná nejdelší a konstantní světelný výkon. A nabízí možnost vybrat si mezi několika stupni výkonu.
Výdrž baterie a možnosti dobití
Jedná se také o velmi důležitou vlastnost čelovek. Výdrž baterie je pro vás důležitá především na delších výletech. Pokud zvolíte dobíjení čelovky pomocí baterií, můžete si jich pár na výlet jednoduše přibalit. Baterie však znatelně navýší hmotnost čelovky, což může být nepříjemné při delším nošení.
Váha a konstrukce
Pokud víte, že budete čelovku nosit třeba hodinu a více v kuse, je důležité, aby byla lehká. Při hodnocení konstrukčních vlastností čelovky se zaměřte na umístění baterií. Mohou se nacházet v čelním modulu, v zásobníku na čelence vzadu nebo externě. V prvním případě nemusíte pečovat o kabel, který může snadno podlehnout poruše. Jeho nevýhodou je nerovnoměrné rozložení váhy, což může způsobit posunování při náročnější aktivitě. Výhodou druhého umístění je důmyslné rozložení hmotnosti a čelovka je tedy mnohem více stabilní. Externí zásobník neboli akublok můžete díky delšímu kabelu umístit třeba na opasek a zbavit se tak zbytečné zátěže hlavy.
Upevnění
Je velmi důležité, aby čelovka pevně držela na vaší hlavě nebo přilbě i při výraznějších pohybech. Nesmí vás však tlačit, jelikož by vás velmi brzy začala z čelovky bolet hlava. U lehčích čelovek je pásek jednoduchý, u těch těžších se většinou používá třícestný.
Jaké čelovky dnes najdeme na trhu
Čelovky kombinující LED technologie a klasickou žárovku
Jedná se o přechodný stupínek mezi žárovkami a moderní LED technologií, který z trhu pomalu ustupuje.
Čelovky s klasickými LED diodami
Obsahují často 3 a více diod napájených obvykle třemi bateriemi AAA. Výhodou je malá spotřeba, nízká cena. Nevýhodou zase nízká intenzita světla a malý účinný dosvit. Jsou vhodné především pro svícení ve stanu, čtení z mapy a podobné činnosti, které nejsou na intenzitu světla tolik náročné. Nejsou však vhodné na kolo, při běhání či turistiku.
Čelovky kombinující klasické a výkonné LED diody
Poskytují výkonné a úzce směrované osvětlení nebo méně výkonné a široké osvětlení. Takové čelovky jsou univerzální a dobře poslouží téměř kdykoli.
Čelovky s výkonnou LED diodou
Poskytují úzce směrované osvětlení a jejich specialitou je daleký dosvit. Některé modely však obsahují volitelnou rozptylnou čočku pro osvětlení širokého okolí a jsou tedy také velmi praktické a univerzální. Můžeme je použít pro svícení ve stanu, při běhání nebo cyklistice. Výkonnější čelovky nachází své uplatnění dnes již také ve speleologii nebo při orientačním běhu.
Nyní už víte, jak si s výběrem správné čelovky poradit. Podívejte se proto na nabídky čelovek na našich stránkách. Držíme palce se správným výběrem a kdyby jste si přece jen nebyli ještě v něčem jistí, obraťte se na nás, rádi vám poradíme.