Dovolenou u moře umocní netradiční vysokohorské zážitky

TriglavAčkoli zná spousta Čechů Slovinsko pouze z výhledu svého osobního automobilu, při bližším prozkoumání zjistí, že se jedná o překrásnou zemi, která má opravdu co nabídnout. A to jak zájemcům o koupání ve Středozemním moři, tak milovníkům vysokohorské turistiky. Nejzajímavější trasou je bezpochyby Triglav – nejvyšší hora Slovinska (2864 m. n. m.), na kterou každoročně míří několik tisícovek odvážlivců z celého světa.

Klenot Julských Alp

Výstup na Triglav je možno realizovat na vlastní pěst nebo s pomocí cestovních kanceláří, které zde tradičně pořádají pravidelné výstupy. Základním táborem bývá nejčastěji vesnička Trenta, ve které naleznete několik obchůdků a dva kempy. Do Trenty se dostanete autobusem nebo autem z Kransje Gory. Výstup na Triglav však není tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Samotný vrchol je velmi těžce dostupný, proto se není čemu divit, že spousta turistů svou cestu vzdá před koncem. Pokud však setrváte až do posledního metru, naskytne se vám vskutku okouzlující podívaná, která je nezapomenutelným zážitkem.

Přijměte výzvu

Pokud nemáte turistiky stále dost, nabízí se další trasa vedoucí pro změnu přes Černou Horu. Dovolená v Černé hoře je lákavým zpestřením horkých letních dnů. Pokud ji však doplníte o výstup na pohoří Durmitor, můžete si připsat další adrenalinový zážitek, který vám mohou ostatní dovolenkáři pouze tiše závidět. Pohoří Durmitor není nijak extra kvalitně značeno, setkat se zde však můžete s údaji, které mají informovat o tom, za jak dlouho je možno trasu zdolat. Nutno podotknout, že tyto časy jsou bohužel hrubě orientační a na jejich přesnost příliš nesázejte. Vrcholu Durmitoru dosáhnete ve výšce 2523 m. n. m. Na své cestě můžete navštívit několik ledovcových jezer a také národní park, který je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Durmitor