Co si obléct na snowboard?

snowboardLetošní zima byla v České republice poněkud smutná, zejména pro milovníky zimních sportů a radovánek. Ovšem ve vyšších polohách, například v Alpách, si stále můžete užít pravou zimní atmosféru a proto ani v těchto téměř jarních dnech není od věci si zajít koupit oblečení na snowboard. Jako samozřejmě i u jiných sportů, i na snowboard je nejdůležitější mít oblečení, které vám perfektně padne, cítíte se v něm příjemně a pohodlně a co je v zimě hlavní, je vám v něm teplo!

Kromě ale zmíněné správné výhřevnosti oděvu by mělo oblečení také odvádět přebyteční pot. Navíc by mělo být oblečení nepromokavé, tedy s určitým vodním sloupcem. Dobrá zpráva pro vás – dnes už všechno oblečení určené na zimu, respektive k zimním sportům, tyto základní požadavky splňuje, takže si to nemusíte zase až tak bedlivě hlídat. Ovšem správný výběr oblečení na snowboard i přes to nesmíte podcenit, a to i proto, že se jedná o dražší kousky, které by vám měly v šatníku vydržet déle než jednu sezónu. V neposlední řadě je i vzhled oblečení důležitý – přeci jen, pokud se vám oblečení líbí, cítíte se v něm mnohem příjemněji. A stejně jako na lyže nebo na běžky, je i na snowboard nejméně vhodné černé nebo bílé oblečení, protože tyto barvy nejdou v zimě téměř vůbec vidět.

Bunda

Bunda – nejviditelnější, jedna z nejdůležitějších a také jedna z nejdražších částí oblečení na snowboard. Pro zákazníky jsou dnes v nabídce bundy zastoupeny v nejrůznějších střizích, barevných provedeních a v různých materiálech. Není proto divu, že i cenové rozpětí je velice široké. Ty nejjednodušší, nejtenčí a nejobyčejnější se prodávají už za pár stovek korun. Zároveň bundy na snowboard vyrábí mnoho značek a každá z nich se kromě použitého materiálu liší také vybranou technologií. Standardní bundy se však skládají ze třech základních vrstev. Nejspodnější vrstva by měla prvotně svého uživatele zahřát. Lepší bundy pak mají spodní vrstvy kvalitnější a ty pak kromě výhřevnosti také odvádějí přebytečnou vlhkost a pot. Tato vrstva je nejčastěji vyrobena z merino vlny s příměsí stříbra. Stříbro zde funguje jako pohlcovač zápachu a potu. Merino vlna navíc udržuje tělesnou teplotu, a tedy příjemně hřeje. Na spodní vrstvu bund bývá ještě přidělána guma s knoflíky, která by měla zabránit proniknutí sněhu pod bundu při pádu. Druhou vrstvu následně tvoří vycpávky, které mají za úkol člověka zahřát a zároveň ho i chránit před okolním chladem. Poslední, svrchní vrstva musí hlavně chránit před větrem, deštěm a sněhem. Důležitý je tedy i vodní sloupec, který bunda má. Čím vyšší toto číslo je, tím lépe.

Kalhoty

Druhou nejdůležitější součástí oblečení na snowboard jsou samozřejmě kalhoty. Stejně jako bund je najdete hned v nejrůznějších střizích, barvách a materiálech. I podle toho se pohybuje jejich cena. Další podobností s bundou je několik vrstev, ze kterých jsou i kalhoty vyrobeny, ovšem u kalhot se nejčastěji setkáte pouze se třemi základními vrstvami. Všechny vrstvy ale mají stejné funkce, jako u bund. U kalhot na snowboard je ale jedna zvláštnost, kterou ani u kalhot na lyže ani na běžky nenajdete, a to výztuž v zadní části, která slouží k ochraně proti chladu a proti protrhnutí, například při sezení na něčem ostrém. Tím rozeznáte kalhoty na snowboard od kalhot například na běžky.

Tričko, ponožky, rukavice

Kromě bundy a kalhot budete na snowboard potřebovat ještě kvalitní tričko, ponožky a samozřejmě i zde rukavice. Trička se dnes taktéž nabízejí v několika barevných a materiálových variantách. Pokud si chcete ale správně vybrat tričko, měli byste se místo vzhledu věnovat hlavně materiálu, který by měl být teplý a prodyšný, velikosti a celkovému dobrému pocitu při jeho nošení. Zdálo by se, že všechny tyto podmínky jsou naprosto jasné a zřejmé a že si přece dokážete vybrat tak jednoduchou věc, jako je tričko. Chyba lávky! Pokud se totiž nestrefíte například do správné velikosti a koupíte si tričko byť jen o číslo větší, nebude správně odvádět vlhkost a zároveň vás nebude hřát. Ani u výběru ponožek to není úplně jednoduché. Ponožky se totiž opět vyrábí z několika materiálů a ne každý vám může sedět. Je proto lepší, koupit si naráz teplejší a tenčí ponožky a následně na svahu zjistit, která z těchto variant vám více vyhovuje. V neposlední řadě je také nutné věnovat pozornost i výběru správných rukavic. Na snowboard to musí zejména pevné, teplé a nepromokavé rukavice, které vás ochrání i několik hodin na svahu. Pro jistotu však vždy u sebe mějte náhradní pár rukavic, kdyby vám náhodou protekly.