Základní tipy a rady, jak si vybrat sněžnice

snow-shoes-417933_1280Nádherné kopce zahalené do čerstvého prašanu, modrá obloha a polední slunce. Co více si přát. Prozkoumejte zimní přírodu mimo lyžařská střediska a propadněte kouzlu sněžnic, které vás snadno provedou po hlubokém sněhu a pomůžou tam, kde je běžná chůze obtížná a náročná. Sněžnice zažívají návrat na výsluní a je jen na vás, jestli jim podlehnete už dnes anebo příští víkend. Pojďme se ale pro jistotu podívat už teď, jak je správně vybrat, aby vás chůze s nimi bavila.
 

Jak často budete sněžnice používat?

 
Jste zarytými horaly, kteří si bez náročných treků nedovedou představit žádnou volnou chvíli? Anebo chcete sněžnice vyzkoušet poprvé, případně jim nedáte tolik zabrat? Právě podle četnosti jejich použití byste měli sněžnice vybírat. Záleží také, pro jaké účely je potřebujete. Hledáte něco sportovního, pro expedice, rekreační toulky anebo jen na cestu od zasněžené chaty do civilizace?
 
Pokud na nich hodláte trávit velkou část zimy, oceníte pevnější, odolnější a do detailu propracovanější sněžnice. Na kratší procházky po našich horách párkrát do roka vám postačí méně profesionální, jednodušší, ale přesto kvalitní sněžnice.
 

Dalším důležitým faktorem je maximální hmotnost, kterou sněžnice zatížíte. Je jasné, že padesátikilová slečna bez batohu potřebuje úplně něco jiného než stokilový chlap s dvacetilitrovou krosnou na zádech. Proto zjednodušeně platí, že čím větší hmotnost zatížení, tím větší plocha sněžnice. Obecně se udává, že na 1 kilogram váhy náleží plocha o velikosti 15cm2.
 

Záleží také na tom, v jakém terénu se plánujete pohybovat, jestli půjde spíše o prašan anebo zledovatělý povrch. Čím náročnější terén, tím propracovanější sněžnice si žádá. Vybrat si pro určitý terén můžete i podle tvaru sněžnice. Zatímco tvar medvědí tlapy je ideální do prašanu, typ zelená hora zase zabraňuje klouzání a umožní vám snadné ovládání. Bobří ocas dobře drží stopu a brzdí skluz. V otevřené krajině oceníte klasické cross-country sněžnice. Chystáte se ve sněžnicích běhat? Sáhněte po odžibwajské sněžnici, jejíž tvar vám umožní rychlý pohyb rovinnou krajinou a zároveň dokáže zabránit klouzání.
 

Důkladně si prohlédněte vázání

 
Při výběru sněžnic nepodceňte vázání. Je to vůbec nejdražší část sněžnic a proto je třeba si ji pořádně zkontrolovat. Základem je stabilní, pevné a lehké vázání, které umožní i běh. Volné vázání oceníte v hlubokém sněhu a na strmých svazích, kde nebudete zdolávat překážky. Na ty vám naopak poslouží vázání pevné.
 

Sněžnice si navíc můžete zvolit i podle materiálu. U kopií historických modelů najdete dřevo, u současných modelů, které jsou tvarově podobné, ho nahrazuje lehký kovový rám. Moderním sportovním sněžnicím vévodí tvarované plastové výlisky, které jsou zároveň nejlehčí.

Ještě to není všechno. U sněžnic navíc najdete ozubení, které pomáhá v záběru pohybu a zároveň omezuje i boční sjíždění a podkluzování. Je jen na vás, zda si zvolíte ozubení přední, zadní, spodní nebo boční.
 

Rady a tipy, které jste si právě přečetli, jsou pro výběr správně sněžnice důležité. Nic ale nenahradí osobní zkušenost. Pokud jste na sněžnicích nikdy nestáli anebo třeba jen jednou, raději si je pro první túru půjčte a vyzkoušejte si daný model sněžnic v konkrétních podmínkách s vlastní váhou a stylem chůze. Jedině tak nejlépe poznáte, co vám opravdu sedí.
 

Pozor, jedna dobrá zkušenost nestačí. O týden později na stejném místě můžete narazit na jiné podmínky a jednou vyzkoušené sněžnice vám najednou nemusí sedět. Nebojte se proto testovat i vícekrát.