Co všechno ovlivňuje životnost spacáku?
Pořídili jste si nový spacák a rádi byste, aby vám vydržel co nejdéle? Nedivíme se. Moderní spací pytle nejsou zrovna nejlevnější a nevyplatí se je kupovat každou sezónu. Podívejte se, co všechno ovlivňuje životnost spacáku a jak svůj spací pytel před poškozením chránit.
Jsou spacáky, které vydrží déle a ty, které po pár sezónách přestanou sloužit. Záleží na materiálu a kvalitě, ale také na tom, jak se o váš spací pytel budete starat. Při využití asi patnáct až dvacet dní v roce vám spacák může bez problémů vydržet pět let a někdy i více. Dejte mu proto tu nejlepší péči, aby vám dlouho prokazoval tu nejlepší službu.
Správné zacházení je základ
Čím lépe se o spacák budete starat, tím déle vám vydrží, to je jasné. Po každém použití ho proto nechejte důkladně vyschnout a provětrat. Po návratu z výletu spacák vysušte a umyjte, pokud je to potřeba.
Pozor na přímé slunce
Při větrání spacáku neudělejte tu chybu, že byste ho nechali příliš dlouho na přímém slunci. Zejména péřové spacáky jsou na sluneční záření háklivé a pokud jsou mu vystaveny delší dobu, ztrácejí své vlastnosti.
Nepodceňujte vhodné skladování
Málokdo ví, že spací pytle by se měly skladovat rozbalené a ideálně vyvěšené. Jednou za čas byste ho měli také pořádně protřepat. Důkladnější péči vyžadují spacáky péřové – v kompresním obalu se totiž peří zmačká a po rozbalení nedokáže natáhnout vzduch. Tím pádem vám v něm bude větší zima.
Syntetický spacák můžete mít uložený ve skladovacím pytli. U tohoto typu je ale zase nutné dát pozor při balení. Nemotejte spacák do ruličky, naopak ho nacpěte do obalu bez skládání, aby v něm nevznikaly přehyby a nedošlo k prasknutí vlákna.
Investice do kvalitního spacího pytle se vyplatí. Stejně tak je ale třeba pamatovat na správnou péči, aby vám drahý spacák vydržel sloužit co možná nejdéle.