Nocování v přírodě v zimě? Poradíme vám, na co se připravit

Nocování v přírodě v zimě má své kouzlo. Probudit se do zasněženého rána má určitě něco do sebe. Oproti létu se ale musíte mnohem důkladněji vybavit. Prozradíme vám, co budete potřebovat.
 


 

Jaké vybrat vybavení

 
Při zimním stanování hrozí zejména prochladnutí. Abyste na zimní radovánky nevzpomínali ve zlém, doporučujeme sáhnout po opravdu kvalitním vybavení.

 

Spací pytel, který zahřeje

 
Do zimy jedině mumie. Tedy mumiový střih, který nemá zipy anebo jsou velmi pečlivě utěsněné. Pokud si připlatíte, dostanete spacák, který si můžete utáhnout kolem ramen a který bude mít polštářek či dečku v nohách. Vyrážíte-li na túru s partnerem, spojte dva spacáky k sobě a zahřejte se navzájem. V našich zimních podmínkách využijete náplně z peří, dutých vláken nebo mikrovláken. V náročnějších oblastech a polárních končinách se používá peří.
 

Karimatka – nejlepší parťák do zimy

 
Nejlepší ochranu před sněhem vám poskytne kvalitní karimatka. Hlavně vaše záda udrží v teple, abyste neprochladli hned na začátek výletu. Do zimy určitě doporučujeme samonafukovací matrace. Stačí je rozbalit, otevřít ventil a počkat, až nasají vzduch. Trochu si za ně připlatíte, ale za tu kvalitu a komfort to stojí.
 

Stan, který něco vydrží

 
Nejlépe vám poslouží takzvaná samonosná kopule. Snadno ji postavíte bez stanových kolíků, odolá větru i padajícímu sněhu. Pro jistotu si můžete dokoupit i sněhový límec, který zabrání sněhu, aby se dostal pod střechu stanu. V zimě využijete také předsíňku, kde si pohodlně uvaříte.
 

Oblečení vrstvěte

 
Na oblečení si dejte opravdu záležet. Pořiďte si funkční prádlo, které odvádí vlhkost přímo od pokožky. Investujte také do fleecové bundy, membránové bundy a kvalitních kalhot. Neobejdete se ani bez rukavic, čepice a šátku. Na nohy obujte pevné kožené pohorky, boty z gore-texu nebo speciální horolezecké boty. Přes boty oblečte návleky a udržte chodidla v suchu.
 

Jak na vaření

 
V zimě vám na vaření poslouží benzinový vařič, tenkostěnné hrnce a termoska, která uchová vaše nápoje co nejdéle teplé.
 
Nikdy nevyrážejte nocovat v přírodě bez lékárničky. Sbalte si i dostatek náhradních ponožek a prádla. A taky velkou dávku trpělivosti a nervů. Pokud ale všechno proběhne v pořádku, na zimní nocování v přírodě budete dlouho vzpomínat.